Bu yıl ‘Mezun İlişkilerinde Yeni Paradigmalar’ başlığında DEÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nde düzenlenen çalıştayda, mezun ilişkilerinde karşılaşılan zorluklar ve fırsatlar değerlendirildi; bu alandaki güncel uygulamalara ve geleceğe yönelik yenilikçi stratejilere dikkat çekildi. Çalıştayın açılış programında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Mezunlarımızla geliştirdiğimiz ilişkiler ve onların kariyer yolculuklarına destek olmak, Üniversitemizin topluma karşı sorumluluklarından biridir. Çalıştayımızın, üniversitelerimiz ve mezunlarımız arasındaki bağları daha da güçlendirecek yeni fikirlerin yeşermesi için verimli bir imkân sunacağına yürekten inanıyorum” dedi.

Türkiye’nin saygın yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), “5. Mezun İlişkileri Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı. Bu yıl ‘Mezun İlişkilerinde Yeni Paradigmalar’ başlığında DEÜ Kariyer Planlama ve Mezunlarla İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen çalıştayda, mezun ilişkilerinde karşılaşılan zorluklar ve fırsatlar değerlendirilerek; bu alandaki güncel uygulamalar ve geleceğe yönelik yenilikçi stratejilere dikkat çekildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük Yerleşkesi’nde bulunan Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM) 15 Temmuz Şehitler Salonu’ndaki etkinliğe; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, çok sayıda vakıf-devlet üniversitelerinin kariyer merkezleri ve mezun ilişkileri birimlerinde görev yapan yönetici, koordinatör ve uzmanları, DEÜ akademik ve idari kadrosu, öğrenciler, sponsor kuruluşların temsilcileri ve DEÜ Mezunlar Derneği üyeleri katıldılar.

“MEZUN İLİŞKİLERİ TOPLUMSAL SORUMLULUĞUMUZ”

DEÜ Devlet Konservatuvarı’nın piyano dinletisiyle başlayan çalıştayın açılış programında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türkiye’nin 43 farklı yükseköğretim kurumundan temsilci ve öğrencinin katıldığı organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin eğitimde sürekliliği benimsemiş bir yükseköğretim kurumu olduğunu vurgulayan ve mezunlarla ilişkiler konusuna son derece önem verdiğini belirten Rektör Hotar, “Mezunlarımızla geliştirdiğimiz ilişkiler ve onların kariyer yolculuklarına destek olmak, Üniversitemizin topluma karşı sorumluluklarından biridir. En küçük birimden en büyüğüne, kurumsaldan bireysele her türlü ilişkiyi yaşatacak olan aslında sürekliliktir, devamlılıktır. Dolayısıyla mezunlar dediğimizde de bir sürekliliği ifade ediyoruz. Mezunu ve ilk kadın rektörü olma onurunu yaşadığım, günümüzde yüzbinlerce mezunu ile ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında başarı ile temsil edilen Dokuz Eylül Üniversitesi, bugünlere elbette kolay ulaşmadı. Üniversitemiz, büyümesini sürdürerek daha da derinlere köklerini salıyor; küresel hedeflerine ulaşmak ve dünyada ilk 500 içinde yer almak için yoğun mesaisine devam ediyor. Bugün ev sahipliğini yaptığımız çalıştayımızda, mezun ilişkilerinde karşılaşılan zorlukları ve fırsatları değerlendirip; bu alandaki güncel uygulamaları ve geleceğe yönelik yenilikçi stratejileri katılımcılarla paylaştık. Çalıştayımızın, üniversitelerimiz ve mezunlarımız arasındaki bağları daha da güçlendirecek yeni fikirlerin yeşermesi için verimli bir imkan sunacağına yürekten inanıyorum” dedi.

“DESTEĞİMİZİ HER ALANDA SUNMALIYIZ”

Türkiye’nin sayılı ‘Araştırma’ üniversitelerinden biri olan DEÜ’nün mezunları tarafından dünyanın farklı noktalarında birçok alanda başarıyla temsil edildiğini vurgulayan Rektör Hotar, “Öğrencilerin kariyer yolculuklarında nasıl daha etkin roller üstlenebileceğine, mezunlara yönelik hizmetlerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi noktasında tartışmaların yapıldığı gün boyu süren çalıştayımızın, üniversitelerimiz ve mezunlarımız için yeni kapılar açmasını temenni ediyoruz. Mezunlarımızın kariyer gelişimine destek olmak, onlara mentorluk yapmak, kariyer danışmanlığı hizmetleri sunmak ve iş dünyasıyla etkili bağlantılar kurmak, üniversitelerimizin mezunlarına sunduğu önemli hizmetler arasında yer alıyor. Bu çalıştayda, mezunlarımızın kariyer yolculuklarında nasıl daha aktif bir rol oynayabileceğimizi ve kariyer gelişimlerine nasıl katkıda bulunabileceğimizi de tartıştık. Etkinliğimizin gerçeklemesindeki destekleri için hocalarımıza, idari personelimize, paydaşlarımıza, sponsorlarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ ÇIKTILAR ORTAYA KOYACAK

Çalıştayın açılış bölümünde konuşan DEÜ Kariyer Planlama ve Mezunlarla İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Diğdem M. Siyez, kendisinin de bir DEÜ mezunu olduğunu vurgulayarak, “Mezunu olduğum üniversitemin çatısı altında sorumluluklar almaya devam ediyorum. Bugün büyük ve kapsamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptık. Çalıştayımızın ülkemizin genelinde mezun ilişkilerinde son derece önemli çıktılar ortaya koyacağını düşünüyoruz. Etkinliğimizin hayata geçirilmesindeki destekleri için organizasyon komitesi üyelerine ve Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’a teşekkür ediyorum” dedi.

Programda konuşan DEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili ve DEÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlem Çakır ise, DEÜ’nün mezunlarına verdiği öneme ve değere değinerek, Üniversite tarafından bu yönde atılan adımlara ve ayrıcalıklara değindi. Kendisinin de bir DEÜ mezunu olduğunu belirten Prof. Dr. Çakır, “Bu toplantılar sırasında, her birimizin deneyimleri, bilgileri ve yaratıcı fikirleri, bu alanda atılacak adımlar için çok değerli birer kaynak olacak” diye konuştu. Çalıştayın açılış bölümünün sonunda ise etkinliğin gerçekleşmesindeki katkıları için sponsor kuruluşların temsilcilerine teşekkür belgeleri verildi.

Afetler;Geliyorum Demez,Seçimi de Beklemez! Afetler;Geliyorum Demez,Seçimi de Beklemez!

Çalıştay, açılış programının ardından “Mezun İlişkilerine Yönelik Sorunsallar ve Çözüm Önerileri” panel bölümüyle devam etti. Moderatörlüğünü DESEM Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deniz Eriş’in yaptığı panelde, DESEM Müdürü Prof. Dr. Gülüzar Kurt Gümüş tarafından “Girişimci Doğulur mu? Girişimci Olunur Mu?”; DEÜ İşletme Fakültesi’nden Prof. Dr. Güzin Özdağoğlu tarafından “Mezun Verilerinin Raporlanması” ve DEÜ öğretim görevlisi Deniz Eraslan tarafından “Ofis Çalışmalarında Yapay Zeka Uygulamaları” isimli sunumlar gerçekleştirildi. Panelde ayrıca, grup çalışmaları ve grup sunumları yapılırken, DEÜ Kariyer Planlama ve Mezunlarla İlişkiler Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Yağmur Soylu tarafından “İyilik Halini Sürdürme; Özbakım” isimli bir konferans verildi

Editör: Birgül Gümüştaş