Bilim insanları  bu konuda çalışmalarını sürdürüyor,  pek çok diyet metodu deneniyor , insanlar bilinçlendirilmeye çalışılıyor. Merhaba dergisinin şubat sayısında diyetisyen Berna Çoban  açlıktokluk mekanizması üzerine  yapılan  çalılşmaların obezite tedavisine yeni bir bakış açısı kazandırdığını belirterek şöyle konuştu:

Prof. Dr. Öztürk “ Bitkisel tıbbi ürünlere ‘masum’ gözüyle bakılmamalı” Prof. Dr. Öztürk “ Bitkisel tıbbi ürünlere ‘masum’ gözüyle bakılmamalı”

“Vücudumuzda leptin ve ghrelin adını  verdiğimiz iki hormon açlık -tokluk mekanizmamızı yönetiyorlar. Leptin bize ‘ artık doydun ‘  dedirten hormondur. Ghrelin ise bize ‘acıktın artık ‘ sinyali veren hormondur.  Açlık- tokluk hormonlarınızı dengede tutacak öneriler arasında yüksek lif içeren karbonhidratları tercih etmek ( tahıllı ekmek , lifli meyve , yulaf vb ), Balık , ceviz gibi omega 3 kaynaklarını  daha sık kullanmak, uyku ve öğün düzeninize özen göstermek önceliklidir”Sevmedya Yayın Grubu tarafından yayınlanan Merhaba dergisi seçkin  kitabevlerinde, popüler satış sitelerinde ve dijital platformlarda bulunuyor.

Editör: Melisa Kucuk