Gaziemir Belediyesi ile Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (Tüm Yerel-Sen) arasında, memur ve sözleşmeli memurları kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı. 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2023 yılları arasını kapsayan sözleşmeye göre memurlara, maaşlarına ek olarak Sosyal Denge Tazminatı ve kumanya yardımı ile birlikte ortalama 3 bin liralık ek ödeme yapılmasına karar verildi. Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, Başkan Arda'yı sosyal denge sözleşmesini düşürdüğü için eleştirdi. Atmaca sosyal medyadan yayınladığı açıklamasında "2020 yılında Başkan Arda, 2019 yılında imzaladığı sözleşmeyi yok sayarak, sosyal denge tazminatını yaklaşık 1300 Tl 'ye düşürdü." dedi.

Menemen'de muhteşem kortej! Menemen'de muhteşem kortej!

AK Partili Atmaca'nın açıklaması şöyle;

DAĞ FARE DOĞURDU, BAŞKAN ARDA SINIFTA KALDI !..
2019 yılında, Başkan Arda ile sendika arasında imzalanan sosyal denge sözleşmesi hükümleri uyarınca, her bir memur kardeşimizin cebine yaklaşık 3400 Tl para giriyordu.
Bu rakam, önceki dönemlerdeki ikramiye, yol,yemek,çocuk vb. sendikal hakların 1 yıllık toplamının 12 aya bölünmesi ve soyal denge ücretine eklenmesiyle tespit edilmişti.
Bu rakam yıllarca farklı belediye başkanları tarafından ödendi ve bugüne kadar hiçbir sorun çıkmadı.
2020 yılında Başkan Arda, 2019 yılında imzaladığı sözleşmeyi yok sayarak, sosyal denge tazminatını yaklaşık 1300 Tl 'ye düşürdü.
Özellikle pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve her memur kardeşimizden 2100 TL kesinti yapılması, aile bütçelerine çok olumsuz biçimde yansıdı.
Her fırsatta başkana yönelik, "imzana sadık ol imzaladığın sözleşmeyi uygula" çıkışımıza maalesef karşılık bulamadık.
Süreç devam ederken konu hukuki zemine taşındı, bir kardeşimiz davayı kazandı ve 118 kardeşimiz de aynı yoldan haklı taleplerini yerine getirdi. Memur kardeşlerimiz hukuki yoldan haklarını son kuruşuna kadar alacağına inancımız devam ediyor.
Bugün basın yoluyla, sosyal denge tazminatı ve kumanya yardımı olarak 3.000 Tl karşılığı sözleşme imzalandığını öğrendik. Bu rakamı 2019 yılındaki 3.400 Tl ile kıyaslayınca "DAĞ FARE DOĞURDU" demekten kendimizi alamadık.
Bizim kanaatimizce, sosyal denge tazminatı + kumanya + ikramiye vb ücretler toplamı 4.850 Tl olmalıydı.
Madem sözleşme ile bu düzenleme yapılabiliyordu, 2 yıldır emekçi kardeşlerimizin aşına neden kan doğradın başkan ? Bize 1 günlük yetki verin biz imzalayalım dediğimizde, neden kaçtın?
İmza töreni fotoğrafına bakıyoruz; başkan orada, sendika orada, milletvekili orada, meclis üyeleri orada ama sözleşmenin diğer tarafı memur kardeşlerimiz orada yok!
Bu sessiz çığlığı duyun, bu pasif direnişi görün, bu onurlu duruşu yok sayarak bir yere varamazsınız. Daha fazla geç olmadan emekçi kardeşlerimizin hakkını verin.
3 yıl önceki 3.400 Tl yerine bugün 3.000 Tl vermek hangi vicdana sığar?

Editör: Atakan Şen