Yarım asıra yaklaşan Esen Plastik sektörünün gururu Yarım asıra yaklaşan Esen Plastik sektörünün gururu

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün "2 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü" etkinlikleri kapsamında Sosyal Bilimler Liseleri arasında düzenlenen "Âkif 'in Sözü, Cumhuriyetin 100'ü Temalı Dijital Gazete Yarışması" sonuçlandı. Yarışmada İzmir Buca Mehmet Âkif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi "Asım'ın Sesi" gazetesi ile birinci oldu.

1-48
"Âkif'in Sözü, Cumhuriyetin 100'ü Temalı Dijital Gazete Yarışması” ile İstiklâl Marşı'mızın şairi Mehmet Âkif Ersoy'un şair kişiliği, birleştirici ve bütünleştirici yönü, vatan, millet sevdası ile İstiklâl Marşı'nın öğrencilerde oluşturduğu millî, manevi duygu, düşünce ve heyecanların paylaşılacağı ortamların oluşturulması, içeriklerin hazırlanması amaçlandı. Yarışma ile öğrencilerin bilimsel düşünme, araştırma yapma, analitik düşünme ve medya okuryazarlığı konularında beceri geliştirebilmelerine destek ve ortam sağlamak hedeflendi. Türkiye’nin dört bir yanında Sosyal Bilimler liselerinde öğrenim gören öğrenciler şiirlerinde millî ve manevi duyguları ön plana çıkaran İstiklâl Marşı'mızın şairi Mehmet Âkif Ersoy ve bağımsızlığımızın sembolü millî marşımızla ilgili bilgi ve birikimlerini hazırladıkları dijital gazetelerle paylaşma imkânı buldular. Yarışmada; "Asım'ın Sesi" adlı gazeteleri ile İzmir Buca Mehmet Âkif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi birinci, "Vefa" adlı gazeteleri ile Rize Sosyal Bilimler Lisesi ikinci ve "Şelale" adlı gazeteleri ile Konya Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi üçüncü oldu.
İzmir Buca Mehmet Âkif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin emekleri ile hazırlanan "Asım'ın Sesi" adlı dijital gazetede; Mehmet Akif Ersoy’un Bülbül adlı şiirine akustik gitar ve flüt ile bestelenen bir eser eşlik ediyor. Özel sayı olarak yayınlanan dergide şairin hayatı, eserleri ve hatıraları öğrencilerin yaptığı araştırmalar sonrasında onların gözünden dijital
ortama taşınıp okuyucuyla paylaşılıyor.

Editör: Esra ÜNSAL Ünsal