Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Alsancak’taki tarihi Tekel binaları ile Çeşme Projesi hakkında İstanbul’da Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin Galataport tanıtım toplantısında, son durum hakkında bilgiler verdi. 

eeeeeeeeeeee

Saygılı’dan bayram mesajı; “İyilik ve güzelliğe kavuştursun.” Saygılı’dan bayram mesajı; “İyilik ve güzelliğe kavuştursun.”

Bakan Ersoy yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz aylarda biliyorsunuz Alsancak’ta Tekel Binası restorasyonuna başladık. Çok hızlı bir şekilde 2022 sonuna kadar bu restorasyonu tamamlayıp sanatseverlerle buluşturacağız. Ayrıca biliyorsunuz Ege Turizm Merkezi Çeşme etabı ile ilgili bir çalışmamız var. Bu plan çalışması çerçevesinde, yıl sonunda planları askıya çıkarıyoruz. Birkaç aylık bir gecikme oldu çünkü bölge için çok hassas bir nokta. İzmirliler için Çeşmeliler için çok hassas bir nokta. 7 tane üniversitede 50’den fazla akademisyenle projeyi çok detaylı bir şekilde çalışıyoruz, projelendiriyoruz. Bölgedeki bütün hassasiyetleri dikkate alıyoruz. Hepsine çözüm üretiyoruz. Ve plan askıya çıktığı zaman,muhtemelen bugüne kadar en detaylı şekilde üzerinde çalışılmış, her türlü hassasiyete dikkat edilmiş bir turizm projesi olarak Türkiye’nin hayatına geçecek diye düşünüyorum. Bu proje kapsamında büyük bir Cumhuriyet Köyü ve kültür sanat vadisini de projelendiriyoruz. 2023 itibariyle Tekel Binası hizmete girdikten sonra aynı İstanbul’daki gibi kültür sanat etkinlikleri yoğun bir şekilde başlayacak ve akabinde Çeşme ile birlikte daha yaygın bir şekilde bütün yıla yayılarak devam edecek. Bu müjdeyi de buradan fırsatını bulmuşken vermek istiyorum” dedi.

Editör: Alper ÜNALAN