İzmir Ekonomi Üniversitesi Siyaset Platformu Kulübü’nün “Yerel Yönetimler” konulu söyleşisine konuk olan Münir Sirhan Özen, gençleri dinledi, projeleri ve Balçova’nın geleceğini konuştu.

Gençlerle Buluşma Toplantısı’nda ise üniversite öğrencilerinin barınma problemlerine yönelik çözüm önerilerini, gençlerin istihdamı ve eğitimine yönelik projelerini anlattı. Özen, “Bizim dönemimizde Balçova; Atatürk’ün vizyonunu benimsemiş, ortak akla değer veren, gelecek nesillere karşı sorumlu bir kent olacak” dedi.

“Barınma sorunu çözülecek”

Balçova’da okuyan üniversiteli gençlerin barınma sorunu yaşadığını belirten CHP Balçova Belediye Başkan A. Adayı Sirhan Özen, “Bu problem sadece Balçova’ya özgü de değil. Hem İzmir’in hem de Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin temel problemlerinden biri. Balçova’ya okumaya gelen öğrenciler ile evlerini öğrencilere açmak isteyen aileleri Belediye güvencesiyle bir araya getireceğiz” dedi.

İstihdamda Balçovalılara öncelik

Gençlerle buluşmada ise istihdam ve işsizlik konusuna değinen Özen, Bizim dönemimizde Balçova, sağlık ve Jeotermal turizminin başkenti olacak. İnciraltı’nın bir bölümünde sağlık tesisleri yapacağız. Sağlık tesislerinde Balçovalı gençlerin istihdam edilmesini şart koşacağız. Sadece burayla sınırlı değil, hayata geçirilecek tüm yatırımlarda Balçovalıların istihdamını önceliklendirilmesini şart koşacağız” dedi.

Gençlere eğitim

AK Partili Kocabaş'tan toplu taşımada yaş sınırına tepki! AK Partili Kocabaş'tan toplu taşımada yaş sınırına tepki!

Üniversitelerle iş birliği yaparak semt evlerinde gençlere eğitim imkânı sağlayacaklarını da ifade eden Özen, Balçova’da üniversitelerimiz var. Akademi iş birliğiyle semt evlerinde gençlerimize eğitimler vereceğiz. Semt evlerinde eğitim alan ve uzmanlaşan gençlerimiz için yeni yatırımlarda istihdam edilmelerini önceliklendireceğiz. Ayrıca bizim Teleferik gibi bir değerimiz var. Burada gençlerin sosyalleşebileceği uygun fiyatlı sosyal tesis oluşturacağız. Bu tesis gençlerin hem ders çalışılabileceği hem de sosyalleşebileceği bir cazibe merkezi olacak diye konuştu.

Editör: Birgül Gümüştaş