Büyük Çarşı Bornova’ya yakışacak Büyük Çarşı Bornova’ya yakışacak

Belediye Başkanlığı seçildiğinde, üniversite ile belediyenin mutlak işbirliği içinde olacağını belirten Hepdarcan, “Öğrenciler haftanın bir gününü ilgili hizmet biriminde geçirmelerini sağlayacağız. Örneğin mimar, mühendis, şehir plancısı, hukuk, veterinerlik, ekonomi gibi bölüm öğrencileriyle koordinasyon sağlanacak” dedi.

Balçova halkanın yararlanacağı projeleri seçimlerin yapılacağı güne kadar ardı ardına duyuracağını ifade eden Ahmet Hepdarcan, “Teleferik Balçova’nın simgesidir. Ama kent ekonomisine ve Balçova’ya katma değer yaratmadığını düşünüyorum. Teleferik ve çevresinde Büyükşehir belediyesiyle birlikte mutlak suretle yeni projeler geliştirilmeli” dedi.

Belediyelerin mali yapıları ve bütçe performanslarının önemine de değinen Hepdarcan şöyle konuştu:

“Belediyeler İller Bankası’ndan eksik pay almaktadır. Bunun acilen düzeltilmesi gerekiyor, her belediyenin yarattığı katma değer oranında vergiden pay almaları gerekmektedir. Örneğin alışveriş merkezlerindeki işletmelerin büyük bir çoğunluğu İstanbul’da vergiye esas kazançlarını bildirmektedir. Oysaki tüm; çöp, asfalt, yol, su ve benzeri hizmetleri yerel belediyeler sağlamaktadır. Emlak vergisi uygulamasında da yeni bir uygulamaya ihtiyaç vardır. Emlak vergisindeki beyan satış değeri üzerinden olmalıdır. Oysaki özellikle lüks konutların satış değeriyle emlak vergisi beyan değeri ve tahsil edilen vergiler oranında bir kat on bin kat vergi kaybı olmaktadır. Bu konunun çözümlenmesi için, gerek belediye meclisinde, gerekse Ankara’ya gidip TBMM’nin kapısının önünde haklarımızı sonuna kadar arayacağız”

Editör: Birgül Gümüştaş