AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak’a ait üç taşınmaz karşılığında Konak Belediye hizmet binasının inşaatını yapacağım demesi ile ilgili kararı sert bir dille eleştirdi. Başdaş, “Konak Belediye meclisinden çıkan bu karar Büyükşehir’in Konak’ın mallarına çökmesi demektir” dedi. Konak Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Yenişehir Pazaryeri, Göztepe Otoparkı ve Alanyalı Konağı’nın verilmesi karşılığında Konak Belediyesi hizmet binasının inşaatını Büyükşehir desteğiyle yapılacak olması kararı oyçokluğuyla çıktı. Kararla ilgili sert bir açıklama yapan AK Parti Konak İlçe Başkanı Başdaş, “Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi, Konak ile ilgili hangi projeyi tamamlamış? Ayrıca madem bir destek söz konusu neden karşılığında Konak’ın en değerli taşınmazlarına el konuluyor.” diye konuştu.

Konak krediyi neden kullanmadı?

Konak Belediyesi’nin hizmet binası için İller Bankası’na başvurduğunu ve 100 milyon TL’lik kredinin de onaylandığını hatırlatarak Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'a seslenen Başdaş, “Her fırsatta ‘kredi verilmiyor’ yalanına başvuruyorsunuz. Kredi verildiğinde de kullanmıyorsunuz. Sayın Batur, hizmet binası için ilçemize verilen krediyi neden kullanmadınız? Yoksa size genel merkezinizden bir uyarı mı geldi? İzmir’de kamu mallarını paylaşmak adına mı böyle bir yolu seçtiniz? Bu konunun açıklığa kavuşturulması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Hizmet binasının üç katı bir değer taşıyor

Yenişehir Pazaryeri, Göztepe Otoparkı ve Alanyalı Konağı’nın değerinin hizmet binasının yapımının en az üç katı olduğunu vurgulayan Başdaş, “Sadece Yenişehir Pazaryeri başlı başına çok ciddi bir değer taşıyor. Meclisten çıkan kararda bu alanın Büyükşehir’in hizmet binaları için kullanılacağı başka bir hizmete sunulmayacağı açıklanıyor. Büyükşehir, madem kamusal bir hizmet için bu alanı istiyor, peki Konak Belediyesi de kamu kurumu değil mi? Bu alan neden Konak’a bırakılmıyor?” sözlerine yer verdi. Başdaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin pazaryerine hizmet binası yapacağına da inanmadıklarına kaydederek, “Çünkü Büyükşehir bugüne kadar verdiği hiçbir sözü yerine getirmedi. Konak ile ilgili hangi çalışmayı sunup tamamladılar?” diye sordu.

Soyer’in Batur’a son kazığı!

Başdaş, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un Konak’a belediye başkanı seçildiği günden itibaren İBB Başkanı Tunç Soyer ile büyükşehir adaylığı ile ilgili bir rekabet içinde olduğunu vurgulayarak, “Bugünlerde ise sayın Batur, sayın Soyer ile çok iyi anlaştığını söylüyor. Destek gördüklerini söylüyor. Madem öyle neden Konak Belediye hizmet binası inşaatı için karşılık istiyor? Bize göre bu hem Konak’a hem Batur’a Soyer’in son kazığıdır. Zaten İzmir’in merkezi olan Konak, Büyükşehir’den destek görmelidir. Hatta Büyükşehir, bu kentin yüzü olan Konak’a her zaman daha fazla önem vermeli. Ama bugün yapılan Konak’a ait malların neredeyse müsadere ile el konuluyor.” açıklamasını yaptı.

İzmir dışı ilçelere verilen destek

Başkan Saygılı’dan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü mesajı Başkan Saygılı’dan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü mesajı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin başka ilçelerine belediye hizmet binası yapılması için milyonlarca TL destek verdiğini anlatarak, “Farklı ilçelere aynı desteği bedelsiz sunan Büyükşehir, söz konusu Konak olunca hizmet binası için karşılıksız destek vermiyor. Ne olursa olsun Konak’ın malları Konak’ta kalmalı. Konak karşılıksız bir desteği hak ediyor.” dedi. Başdaş, Konak Belediye Meclisinden çıkan kararla bu üç yerin devri ve hizmet binasının temelinin Büyükşehir eliyle atılması için Batur’a yetki verildiğini kaydederek, “Bu konuda ‘Bana yetki verin ben çözerim’ diyen Batur, bakalım Konak’ı daha ne kadar zarar uğratacak. Durumu Konak halkının duyarlılığına sunuyoruz.” ifadesini kullandı.

Editör: Esra ÜNSAL Ünsal