Türk eğitim sisteminin bir dönemine damga vuran Köy Enstitüleri, 82’nci kuruluş yıl dönümünde Bayraklı’da da anıldı. Cumhuriyet Devrimleri ve Köy Enstitüleri paneline Eğitimci- Gazeteci- Yazar Şafak Coştu, Eğitimci- Yazarlar Prof. Dr. Kemal Kocabaş, Öner Yağcı ve Ahmet Nuri Doğan konuşmacı olarak katıldı. Köy Enstitülerinin kuruluş serüveni, verilen eğitimlerle birlikte ortaya çıkan toplumsal değişim, enstitülerin kapatılma süreci anlatıldı. Meclis üyeleri, muhtarlar ve Bayraklılılar panele yoğun katılım gösterdi.

“KÖY ENSTİTÜLERİ YENİLMEDİ”

Atatürkçü Düşünce Derneği Bayraklı Şube Başkanı Gönül Güngör “Türk eğitim sisteminin gelişiminde ve toplumun aydınlanma sürecinde Köy Enstitülerinin çok büyük katkısı var. Cumhuriyet’in devrim niteliğindeki bu projesinin kapatılmış olması ülkemiz adına büyük eksiklik” dedi.

Eğitimci Yazar Prof. Dr. Kemal Kocabaş “Türkiye’nin son yıllarda en çok tartıştığı konulardan biri Köy Enstitüleridir. Köy Enstitüleri bu ülkede ilk kez eğitim hakkını ortaya koymuş ve üreten, işlevsel bireyler yetiştirmiştir” dedi.

Eğitimci- Yazar Öner Yağcı “Köy Enstitülerini kapattılar ama bu anlayışı yenemediler ve bitiremediler. Genç kuşaklarımız, yeni nesillerimiz bu ülkeyi çağdaş bir topluma dönüştürmek için mücadele ettikçe de bizi yenemeyecekler” dedi.

Eğitimci- Gazeteci- Yazar Şafak Coştu “Bugün gelişmiş ülkelerin eğitim sistemlerine baktığınızda, Köy Enstitülerinin izlerini mutlaka görürsünüz. Türkiye'deki eğitim sisteminin her geçen gün kötüye gittiğine şahit olurken, Köy Enstitülerinin içinin boşaltılması ve kapatılması ülkemiz için kayıp olarak değerlendirilebilir. Üretime dayalı, teknolojiye entegre bir eğitim sistemi benimsemezsek, başarıya ulaşmamız mümkün değil” dedi.

Karabağlar Belediyesi’nden esnafa büyük kolaylık Karabağlar Belediyesi’nden esnafa büyük kolaylık

Eğitimci- Yazar Ahmet Nuri Doğan “Cumhuriyet’in ilk yıllarında köylerimiz ortaçağ karanlığını yaşarken, eğitim sisteminde yapılan bu hamle, pek çok açıdan Türkiye'yi ileriye taşımış ve yeni bir nesil yaratmıştır. Köy Enstitüleri sadece bir eğitim projesi değildir, sınıfsal taban yaratma ve devrimci anlayışı kırsala yayma projesidir ve kapatılarak bitirilmiş bir proje değildir. Biz hala buradayız” dedi.

Editör: Atakan Şen