Motokuryeler Tepkili:Kamyoncuların Arkasında ''Kamyoncu'' Yazmıyor Motokuryeler Tepkili:Kamyoncuların Arkasında ''Kamyoncu'' Yazmıyor

Mektupta, COP26'daki hükümetlere, iklim hedeflerine hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmak için ülkelerinde bisiklete binen insan sayısını artırma taahhüdünde bulunmaları çağrısında bulunuldu. Küresel sıcaklığın hızla yükseldiğine dikkat çekilen mektupta, CO¹ emisyonlarının yüzde 24'ünden ulaşım kaynaklı kirliliğin sorumlu olduğu belirtildi. Fosil yakıtlı otomobillerin tamamen devre dışı bırakılıp yerini elektrikli araçlara alması için onlarca yıl beklenemeyeceğine de vurgu yapıldı. Bunun için hükümetlerin çok daha fazla bisiklete yatırım yapması gerektiği ifade edildi.

Avrupalı Bisikletliler Federasyonu (ECF) ve bisiklet dostu 250 STK'nın, hükümetleri bisiklete yatırım yaparak karbon emisyonlarını azaltmaya çağıran açık mektubuna, dünyanın her yerinden destek geldi. BUGEP Sözcüsü Mustafa Karakuş, platform olarak COP26 hükümet liderlerine gönderilen resmi mektubun destekçisi olmaktan gurur duyduklarını belirterek, "Bisikletin her koşulda teşvik edilmesini kuvvetle savunuyoruz. Bisiklet, gezegenimizin gelecek nesiller için yaşanabilir olmasını sağlamak için hali hazırda sahip olduğumuz en iyi çözümlerden biridir" dedi.

Editör: Alper ÜNALAN