1990’lı yıllardan bu yana CHP Buca siyasetinde yer alan ve iki dönem de Buca Kent Konseyi Başkanlığı’nı yürüten Avukat Mürüvet Suatoğlu Balcılar, sivil toplumdaki deneyim ve birikimi ile hazırladıkları projelerin son aşamaya geldiğini belirtti. Bu göreve talip olmaya karar verdiği andan itibaren katılımcı ve sosyal demokrat belediyecilik anlayışı gereği her kesimi dinlemek ve buna göre projeler üretmek gerektiğini aktaran Balcılar, “Artık ‘ben yaparım, olur’ mantığı bitti. Aday adaylık dosyamı sunduktan hemen sonra önce Ankara temaslarıyla başlayan çalışmalarım kapsamında Buca’da da saha çalışmaları gerçekleştirdim. Bu çalışmalarda ana eksenini belirlediğimiz projelerimiz için fikirler alarak her detayı kesinleştirdik” dedi.  

ADALETSİZLİĞE UĞRAYANLARA ÖNCELİK  

Başkan Saygılı’dan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü mesajı Başkan Saygılı’dan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü mesajı

Balcılar, “Kampanya sloganını da projelerimizin felsefesi doğrultusunda belirledik. ‘Biz Varız, Buca İçin Hazırız’ diyerek ilçedeki kadınlar, gençler, engelliler ve yoksullar başta olmak üzere en başta adaletsizlikle savaşan kesimlere öncelik verdik. Nerede şiddet gören bir kadın, gasp edilen kent hakkı, doğa talanı, insan hakları ihlali ve kent yoksulluğu varsa orada biz olacağız. Buca ve İzmir’de ötekileştirilen, hiçe sayılan ve olanaklara eşit bir şekilde ulaşamayan insanların sesi olmaktan asla imtina etmedim, aday gösterilir ve seçilirsem de etmeyeceğim” diye konuştu.  

TÜRKİYE İÇİN DE UMUT OLACAK 

Balcılar, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Türkiye’nin en kalabalık ilçelerinden biri olan ancak plansız kentleşme ve rant politikaları ile geçmiş prestiji sadece bir nostalji olarak kalan Buca’mızda atacağımız her adım, hayata geçireceğimiz her proje, aynı zamanda Türkiye için de bir umut olacaktır. Dezavantajlı grupların sesini duyuramadığı, kent yoksulluğunun, işsizliğin zirve yaptığı emekçi kenti Buca’nın kalkınması için umutsuzluğa kapılmadan; bilimin ve aklın ışığında, dayanışma ile güzel günlerin örgütlenebileceğine inancım sonsuz. Şimdiye kadar ülkemizin pek çok başarılı örneğinde görülmüştür ki; en başarılı yerel yöneticilerimiz, Parti örgütümüzle en eşgüdümlü çalışan, yapıcı, çözüm odaklı ve cesur kadrolarımızdır. Biz bu konuya da ayrıca önem vermekteyiz.” 

MÜRÜVET SUATOĞLU BALCILAR KİMDİR? 

Memur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mürüvet Suatoğlu Balcılar, DEÜ Hukuk Fakültesi’nden 1997 yılında mezun oldu. 1998’den itibaren İzmir Barosu’nda serbest avukatlık yapan Balcılar, 2000-2004 yıllarında Buca İlçe Başkanlığı’nda yönetim kurulu üyeliği yaptı. Buca Kent Konseyi’nde 4 yıl Ana yöneticilik ve 7 yıl Başkanlık yapan, Türkiye Kent Konseyleri Platformu Dönem Sözcülüğü görevini yürüten  Balcılar, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Yaşanabilir Buca Derneği’nde aktif olarak görevler aldı. Sınır Tanımayan Avukatlar üyesi olan Balcılar, Buca Cezaevi Özgürleşirken Platformu’nun kuruculuk ve dönem sözcülüğü görevlerini de yürüttü.  

Avukat Sinan Balcılar ile evli ve bir çocuk annesi. 

Editör: Birgül Gümüştaş