Buca BSM 2023’e zaferlerle başladı

BUCA Belediyesi’nin bilim üssü Buca Bilim ve Sanat Merkezi (BSM) öğrencileri, kente yeni madalyalar kazandırmaya devam ediyor. 2023 yılın ilk aylarında Tayvan, Endonezya ve İtalya’da gerçekleştirilen uluslararası bilim fuarlarına katılan öğrenciler,  1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya ile geri döndü.

Türkiye'deki beyin göçünü durdurmak ve eğitimde fırsat eşitliği yaratmak amacı ile Buca Belediyesi tarafından hayata geçirilen Buca Bilim ve Sanat Merkezi, dünya çapında başarılar kazanmayı sürdürüyor.  BSM öğrencilerinden Aslı Karataş, 8-12 Mart tarihlerinde Endonezya’da gerçekleştirilen (Youth International Science Fair YISF) Uluslararası Gençlik Bilim Fuarı’nda ‘Mühendislik ve İnovasyon’ kategorisinde dünya birincisi olarak altın madalya kazandı. Öğrencilerden Murat Işık, İtalya Bilim ve Teknik Dernekleri Federasyonu tarafından 18-20 Mart tarihlerinde organize edilen ve dünyanın dört bir yanından gençleri projeleri ile bir araya getiren Uluslararası Gençlik ve Bilim Fuarı’na katılım sağladı. Işık, ‘Biyoinformatik’ kategorisinde dünya ikincisi olarak gümüş madalya almaya hak kazandı.

Minik Bedenler, Büyük Hayaller Minik Bedenler, Büyük Hayaller

Tayvan 2

TAYVAN’DAKİ YARIŞMAYA KATILDI

BSM öğrencilerinden Rumeysa Çiçek ise 5-10 Şubat tarihlerinde Tayvan Bilim Merkezi tarafından 24 ülkeden gençlerin yarıştığı (Taiwan International Science Fair) Tayvan Uluslararası Bilim Fuarı’nda ‘Biyokimya’  kategorisinde dünya üçüncüsü olarak bronz madalya elde etti.

Öte yandan BSM öğrencilerinin 4 projesi,  TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda finale kalmaya hak kazandı.  Projeler; fizik, kimya, biyoloji ve teknolojik-tasarım alanındaki 27 bin başvuru arasından seçilerek finale kaldı.

ÜLKEMİZ İÇİN GURUR KAYNAĞI

Elde edilen başarıların Buca ve ülkemiz için gurur kaynağı olduğunu belirten Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Bilim, sanat ve teknolojiye ilgi duyan gençlerimizi BSM çatısı altında buluşturmaya devam edeceğiz. Geleceğe umutla bakmamızı sağlayan, genç bilim insanlarının yetişmesine öncülük eden BSM öğrencilerine ve uzmanlarına teşekkür ediyorum. Buca Belediyesi olarak yarınlarımız için gençlerimizi desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.