Geçen yıl 17 Mayıs'ta dönemin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün kararıyla kapatılan Buca Cezaevi'nde yıkım başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen ihalede, 16 milyon 420 bin lira teklif yaparak ihaleyi alan firma, yıkım işlemine başladı. İhaleyi alan firmanın yetkilileri, 45 gün içinde yıkım işlemini tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. 62 yıl hizmet verilen yapının yerine yeşil alan, ticaret alanı ve belediye hizmet alanı yapılması planlanıyor.

“Yeşil alanlar ve yeni yollar açılacak”

Cezaevine ait binaların yıkılmasıyla birlikte boşa çıkan arazinin yeşil alan ve yeni yollar açılarak değerlendirileceğinin müjdesini veren AK Parti Buca İlçe Başkanı Hakan Kalfaoğlu, böylelikle Menderes Caddesi üzerindeki yoğunluğun büyük oranda hafifletileceğini söyledi. Buca’nın merkezinde Bucalıların nefes alabileceği bir alanın yapılacağını ifade eden Kalfaoğlu, “Göreve geldiğimizde hemşerilerimize verdiğimiz Buca Cezaevi’nin ilçe merkezinden kaldırılması sözünü gerçeğe dönüştürmenin sevincini yaşıyoruz. Yıkım sonrası arazinin yüzde 75’i yeşil alan olarak değerlendirilecek. Ayrıca, açılacak yeni yol ile Adnan Kahveci Caddesi ile devamında Onat Caddesi daha işlevsel hale getirilerek Yeşildere Caddesi’ne çıkışlar kolaylaşacak. Menderes Caddesi’ndeki trafik büyük bir oranda rahatlayacak” diye konuştu.

Bornova’da AK Parti’den CHP’ye geçmiş olsun ziyareti Bornova’da AK Parti’den CHP’ye geçmiş olsun ziyareti

buca2

İhale sürecinin tamamlanmasının ardından cezaevinin yıkım işlemleri bugün başladı. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, yıkım işleminin görüntülerini sosyal medyadan şu ifadelerle paylaştı: "Hizmetin siyaseti olmaz" diyerek Buca Cezaevi'nin kent içinden kaldırılması için uzun süreden beri verdiğimiz mücadelede son aşamaya gelindi. Buca Cezaevi'nin yıkım ihalesinin ardından ilk kepçe vuruldu, yıkım başladı. Bu sayede Buca artık yeni yoluna da kavuşacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz."

buca1

Öte yandan şehirleşmeyle mahallelerin arasında kalan Buca Cezaevi, 'Susuz Yaz' ve 'Ben Doğarken Ölmüşüm' gibi Yeşilçam filmlerine de ev sahipliği yaptı. Bülent Ersoy ve İbrahim Tatlıses gibi ünlü isimler de geçmiş yıllarda Buca Cezaevi'nde yattı.

Editör: Atakan Şen