Sağlık alanında tedavi edici hizmetler kadar önleyici ve bilinçlendirici çalışmalara da büyük önem veren Buca Belediyesi, Sağlık Haftası kapsamında pek çok farkındalık etkinliğine imza attı. İlk olarak 7 Nisan’da “Kadın Sağlığı ve Meme Kanseri Farkındalık Konferansı” gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Tülay Canda’nın yaptığı konferansta, Türk Kadınlar Konseyi’nden Uzm. Dr. Hatice Karahan ve Karadenizli Kadınlar Derneği’nden Asuman Özkan korunma yolları ve tedavi süreçlerini anlattı.

PARKİNSON HASTALARI DA UNUTULMADI

Sağlık Haftası’nın bitiş günü olan 13 Nisan’da da Türkiye’de 150 bin kadar hastası olduğu tahmin edilen Parkinsona hem farkındalık yürüyüşü hem de panelle dikkat çekildi. Parkinson Hastaları Derneği işbirliğinde ve Buca Belediyesi ev sahipliğinde “Biz birlikteyiz” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte hastaların sosyal yaşamda ve sokakta yaşadıkları sorunlar ortaya kondu, “Donma Fenomeni” ile canlı tiyatro mizanseni sergilendi.  Parkinson Hastaları Derneği Gülnur Kelçe, Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Nöroloji alanında Uzm. Dr. Banu Gümüştaş ve aynı hastaneden Uzman Fizyoterapist Erdem Şimşek’in konuşmacı olarak yer aldığı panelde dernek üyesi Suzan Onur da stand up gösterisi gerçekleştirdi. Panelde de hasta yakınlarının ihtiyaçları, destekleme yolları ve Parkinson hastalığının günümüzdeki etkileri konuşuldu. Panel sonrasında etkinliğe katılan hekim ve sanatçılara plaketlerini Buca Belediye Başkan Yardımcısı Hatice Güral takdim etti.

CİLT SAĞLIĞI SÖYLEŞİSİ

Başkan Kırgöz, Yarıyıl Tatilinde Çocukları Unutmadı Başkan Kırgöz, Yarıyıl Tatilinde Çocukları Unutmadı

Bu kapsamda İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Doç. Dr. Fatma Aslı Hapa, Buca Belediyesi Meclis Salonu’nda cilt sağlığı ve tedavi yöntemleriyle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdi. Buca Belediyesi Başkan Yardımcısı Eşref Çakır’ın da katıldığı söyleşide egzamadan ciltteki alerjik reaksiyonlara kadar geniş bir yelpazede sorular yanıtlandı.

Editör: Atakan Şen