Alaçatı Ot Festivali’nde muhteşem final Alaçatı Ot Festivali’nde muhteşem final

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’ın Musalla Mahallesi’nde ev sahipliği yaptığı törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu projenin hayata geçmesi için finansman sağlayan Fransız Kalkınma Ajansı AFD yetkilileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, meclis üyeleri ve yurttaşlar katıldı. 

“Yatırım seferberliği başlattık”
Başkan Tunç Soyer, “Yaz aylarında 1 milyona yaklaşan nüfusuyla Çeşme, her yıl Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlıyor. İlçemizin bu çok özel durumu uzun yıllardır içme suyu, kanalizasyon ve arıtma altyapısına özellikle yaz aylarında ciddi bir yük oluşturuyordu. İzmir’in her ilçesine, her mahallesine sağlıklı su ve dirençli bir altyapı sağlama hedefimiz doğrultusunda İZSU Genel Müdürlüğü’müzle Çeşme’de yatırım seferberliği başlattık. Kaçaklara, kokuya, arıza ve kesintilere neden olan Çeşme’nin altyapı sorunlarını kökten çözecek tüm adımları planladık” dedi. 

“İçme suyu konusunda tüm sıkıntıları aşmış olacağız”
Üç etaplı bir planlamayla Çeşme’nin servis ömrünü tamamlamış içme suyu şebekesini baştan aşağı yenilemek için çalıştıklarını söyleyen Başkan Soyer, “Germiyan, Ildır, Reisdere, Şifne, Yalı mahallelerinde 200 kilometrelik içme suyu hattı yenileme birinci etap çalışmalarında sona geldik. Alaçatı, Ardıç, Altınyunus, Boyalık, Celal Bayar, Çakabey, Fahrettinpaşa ve Ilıca mahallelerini kapsayan 450 kilometrelik ikinci etabı ise tamamlayarak kesintisiz içme suyu hizmetleriyle buluşturduk. Bugün temelini attığımız ve üç yıl içinde tamamlayacağımız üçüncü etapla birlikte 11 mahallemize daha içme suyunu çağdaş altyapı sistemleriyle temin edeceğiz. 278 milyon liralık bu yatırımımız, 350 kilometrelik bir hattın yenilenmesini kapsıyor. Üçüncü etap tamamlandığında hangi mevsimde ve hangi yoğunlukta olursa olsun Çeşme’nin tamamında, içme suyu konusunda tüm sıkıntıları aşmış olacağız” ifadelerini kullandı. 

“Tunç Soyer’e teşekkür ediyorum”
Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran ise “Çeşme tarihinin bir seferde yapılan en büyük yatırımını benim yoldaşım Tunç Soyer Çeşme’ye yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Kendisine Çeşme adına çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız başkanım. Biz Çeşme’de musluklarımızdan tuzlu su aktığı günleri hatırlarız. Artık o günlerin hepsi geride kaldı. Pandemide iki şeyin değerini çok iyi öğrendik. Bir tanesi su, bir tanesi tarım. Bu iki konuya çok değer veren Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Her zaman Çeşme’nin arkasında” diye konuştu. 

“İzmir ile güçlü bağlarımızı sürdürmeye derinden bağlıyız”
Fransız Kalkınma Ajansı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında uzun yıllara varan işbirliğinden memnuniyet duyduğunu aktaran Fransa İstanbul Başkonsolosu Oliver Gauvin, “Fransa, İzmir ve Türkiye ile güçlü bağlarını sürdürmeye ve iklim konusunda işbirliğine büyük önem veriyor. Fransız Kalkınma Ajansı 10 yıldan bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne sağladığı 300 milyon avroluk finansmanla yapısal yatırımların hayata geçirilmesinde destek oluyor. Bu projenin devamı için iyi dileklerimi sunuyorum” dedi. 

Editör: Atakan Şen