Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği Cumhuriyet’in kuruluş yıl dönümü, Çeşme’de büyük gurur ve heyecanla kutlandı. Kenti saran bayram coşkusu Fener Alayı ve Cumhuriyet Konseri ile zirveye çıktı.

Çeşme’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başlayan kutlamalar Adliye önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren 29 Ekim Kortej Yürüyüşü ile devam etti. 

Buca’nın parklarında yaza hazırlık Buca’nın parklarında yaza hazırlık

Pinhani Cumhuriyet coşkusunu zirveye taşıdı

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Pinhani konserine gençler büyük ilgi gösterdi. En sevilen şarkılarını Çeşmeliler için seslendiren Pinhani izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Çeşmeliler Cumhuriyet Bayramı’nı Pinhani ile kutladı5

“Yaşasın laik, çağdaş, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti!”

Cumhuriyet konserinde konuşan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran “Bizler böyle omuz omuza, yürek yüreğe olduğumuz sürece, yüreğimizden atamıza sevgimizi, cumhuriyet aşkımızı silebilecek yeryüzünde hiç bir kuvvet yoktur.Tüm dünyaya diz çöktüren Kurtuluş destanımızın ardından milletin egemenliğinden daha üstün bir iradenin olamayacağının ilan edilmesi ve ardından gelen devrimler bugün sahip olduğumuz, gözümüzden bile sakınmamız gereken tüm değerlerin ilk adımıydı” dedi.

Oran, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz hep biriz, hep buradayız. Bizler var oldukça Cumhuriyetimiz ilelebet yaşayacaktır. Şimdi hep birlikte yeniden haykıralım; Yaşasın özgürlük! Yaşasın devrimler! Yaşasın laik, çağdaş, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti.”

Çeşmeliler Cumhuriyet Bayramı’nı Pinhani ile kutladı8

Editör: Alper ÜNALAN