CHP Bayraklı İlçe Başkanı Pınar Susmuş’un 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremde,  Bayraklı Belediyesi’ne, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kusuru olduğu gerekçesi ile depremde hasar gören mülkü için  600 bin TL tazminat talep etmesinin ortaya çıkmış, parti içinde tartışmalara neden olmuştu.

Gelişmelerin ardından partinin Susmuş ile ilgili alacağı tavır merak konusu olurken, yaşanan kriz ilçe yönetimin toplu istifası ile sonuçlandı. İlçe yönetiminden Kemal Kaygül, Tansel Namlıses, Zuhal Eroğlu, Ali İzzet Uğur, Teoman Karaca, Erol Atkın, Ozan Uludağ, Hülya Devrilen Akay, Mehmet Kaya ve Serkan Yıldırım görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu. Böylelikle Başkan Pınar Susmuş’un yönetimi de üye sayısının yarısı istifa ettiği için düşmüş oldu.

AK Partili Kocabaş'tan toplu taşımada yaş sınırına tepki! AK Partili Kocabaş'tan toplu taşımada yaş sınırına tepki!

Yöneticiler adına yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Son günlerde Bayraklı İlçe Başkanımız Sayın Pınar Susmuş’un medya yer alan haberleri ile ilgili İlçe yönetim kurulu olarak kamuoyuna zorunlu açıklama yapmak zorunluluğu olmuştur.

30 Ekim 2020 tarihinde ilçemiz Bayraklı’da meydana gelen depremde birçok bina tamamen yıkılmış ondan daha fazlası da az ve orta derecede hasar almıştır. Depremde zarar gören vatandaşlara sosyal devlet ilkesinden dolayı iktidarın yardım etmesi gerekirken en büyük yardım belediyemiz tarafından yapılmıştır.

Belediyemiz tarafından depremzedelerin mağduriyetlerini azaltmak için yapılan çalışmalar ve alınan kararlar merkezi yönetim tarafından ya geciktirilmiş ya da engellenmeye çalışılmıştır. Bu konuda Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu iki defa ilçemize gelmiş ve depremzedelerin sorunlarını dinlemiş ve çözülmesi için belediye başkanlarımıza talimatları vermiştir.

Partimizin bu kadar hassasiyet gösterdi konu ile ilgili ilçe başkanı olarak gerçek sorumlu olan iktidardan hesap sorulması gerekirken kişisel çıkarına öncelik vermiş, belediyelerimize temelsiz suçlamalar yaparak partimizi kamuoyunda zor duruma düşürmüştür. İlçe başkanı bulunduğu makamla bağdaşmayan tutum sergilemiştir. Halbuki ilçe başkanı olarak kendi sorununu değil, tüm depremzedelerine orunlarını çözecek politikalar üretmeliydi.

Bu yaşanan gelişmelerin ardından iktidara koşan partimizin iktidar yürüyüşünün önünde engel olmamak için biz aşağıda isimleri bulunan yönetim kurulu üyeleri görevlerimizden istifa ediyoruz.

Kemal Kaygül
Tansel Namlıses
Zuhal Eroğlu
Ali İzzet Uğur
Teoman Karaca
Erol Atkın
Ozan Uludağ
Hülya Devrilen Akay
Mehmet Kaya
Serkan Yıldırım”

Editör: Alper ÜNALAN