Bakan Gül’e Meclis’te kısa bir süre önce görüşülen ve reddedilen kanun teklifini hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “İnfaz koruma memurlarının ‘güvenlik’ sınıfına geçmeleri için TBMM’de kanun teklifi verdim; AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. İnfaz koruma memurları sizin de takdir ettiğiniz gibi zor koşullar altında ve risk taşıyan bir görev görüyor. Benim getirdiğim kanun teklifini reddettiniz. İnfaz koruma memurları için yasa teklifini siz hazırlayın, Meclis’e getirin, biz oylayalım” diye yazdı.

BAHÇELİ İLE DE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Mektubunda cezaevlerinde uzunca bir süredir yasak olan açık görüşlerin yeniden başlatılması gerektiğine de vurgu yapan Sertel, iptal edilen sosyal faaliyetlerin de yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Büro memurları gibi Genel İdari Hizmetler sınıfında yer alan infaz ve koruma memurlarının emniyet hizmetleri sınıfına alınması için kanun teklifi veren ancak AKP ve MHP oylarıyla reddedilen Atila Sertel, sorunun çözümü için TBMM Genel Kurulu’nda MHP lideri Devlet Bahçeli ile de görüşmüştü. Bahçeli ise grup başkanvekillerine konuyla ilgili çalışma yapması talimatını vermişti.

İşte o mektup:

Sayın Bakanım,

Size infaz koruma memurları ve cezaevi koşulları ile ilgili sorunları dile getirecektim. Ancak bütçe görüşmelerinde konuşmacı çok olunca sorunu size yazılı olarak bildirmeyi uygun buldum.

İnfaz koruma memurlarının sözleşmeli olanlarının kadroya geçirilmesi ve aynı işi yapanların sorunlarının çözülmesi gerekiyor. İnfaz koruma memurlarının “güvenlik” sınıfına geçmeleri için TBMM’de kanun teklifi verdim; AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

İnfaz koruma memurları sizin de takdir ettiğiniz gibi zor koşullar altında ve risk taşıyan bir görev görüyor.

Benim getirdiğim kanun teklifini reddettiniz. İnfaz koruma memurları için yasa teklifini siz hazırlayın, Meclis’e getirin, biz oylayalım.

Başkan Saygılı’dan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı Başkan Saygılı’dan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı

İnfaz koruma memurları sizden bu müjdeyi bekliyor; bu sorunu çözmek sizin asli görevinizdir. Ayrıca cezaevinde yatan insanların da sorunları giderek artıyor.

En büyük sorun açık görüşlerin uzun bir süredir yapılamaması. Bir baba evladına, bir anne yavrusuna uzunca bir süredir sarılamıyor, cam ardından hasret gideriyor.

Cezaevlerinde geçmişten bu yana açılan saz kursları, resim, çini kursları, bütün sosyal faaliyetler kaldırıldı.

Gittiğim cezaevlerinde pek çok hakkın elden gittiğini görüyor ve tanıklık ediyorum.

Sizden randevu talep edip bu görüşlerimi dile getirecektim. Ancak yoğunluğunuzu da göze alarak mektup yolu ile sorunları aktarmayı düşündüm.

Sağlık dileklerimle;

Mektubumda dile getirdiğim sorunların çözümü dileğiyle; saygılar sunarım.

Atila SERTEL

CHP İzmir Milletvekili

Editör: Atakan Şen