Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinleri kapsamında DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda, kadınların sosyal ve iktisadi hayatımızdaki önemine dikkat çeken “Güçlü Kadın Güçlü Toplum” paneline ev sahipliği yaptı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinliğe, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu, Hava Eğitim Komutanlığı 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan Hava Pilot Yarbay Gamze Aksakallı, TAŞFED Artistik Sanat ve Display Milli Takım Şefi Ayça Gürler Tunçalp ve Türkiye İşitme Engelliler Kadın Milli Takım Şefi Esin Bilgili konuşmacı olarak katıldı. İzmir protokolünün ve DEÜ mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte DEÜ Devlet Konservatuvarı Orkestrası tarafından kadın sanatçıların başrolde olduğu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir dinleti de gerçekleştirildi.

Panelin açılışında konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ilk kadın rektörü olan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, kalıcı ve ortak bir geleceğin tek bir cinsiyete bağlı bulunamayacağının anlaşılmasının zaman aldığını belirterek, “Kadın haklarını tartışıyor olmamızın sebebini, insanlığın geçmişte yaptığı hataları günümüze taşımaktaki ısrarında görüyoruz. Bu yüzden üniversite olarak 8 Mart’ı, bir mesaj günü olarak değil; tarihsel süreçte insanlığın kendisiyle yüzleşmesi gereken bir gün olarak değerlendiriyoruz. Hayatımızın hemen her alanında başarılı kadınlarımızı görüyor; onlarla gurur duyuyoruz” dedi.

KADINA ŞİDDETİN HER ZAMAN KARŞISINDAYIZ
Üniversite olarak “Güçlü Kadın-Güçlü Toplum” mottosunu ısrarla vurguladıklarını ifade eden Rektör Hotar, “Dünyayı değiştirme gücünü elinde tutan çocukların ve gençlerin, kadınlarımıza yani bize ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Kadınlarımızın toplum hayatında daha fazla yer almasını arzuluyor; kadın erkek kavramının eşit olduğu kültürümüzün ve inancımızın yaklaşımlarına önem vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü buradaki değerler, kadını yücelttiği gibi felaketlerden uzak tutacak doğru davranışları da öngörüyor. Ukrayna Rusya savaşında, yanı başımızdaki Suriye gerçeğinde, kadınların ve çocukların yaşadığı dramı görüyoruz” diye konuştu. Rektör Hotar, kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını ve bu konuda bilimsel faaliyetler yürüttüklerinin belirtti. Kadın, çocuk ve özel gereksinimi olan bireyler konusuna son derece hassas olduklarını söyleyen Hotar, “Bugün Türk kadınının kazanımlarından bahsediyorsak ve son yıllarda kadın temsili noktasında başarıdan söz ediyorsak, burada Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve kurumlarının payı bulunuyor. O yüzden, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçlu olduğumuzu özellikle vurgulamak isterim. Bir bilim insanı olarak, Atatürk’ü rahmet ve minnetle yâd ediyor; kadına her zaman destek olan muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da şükranlarımı sunuyorum. Bir kadına toplumda hak vermiyorsanız, resmi günlerde hak veriyormuş gibi yapmanın da bir anlamı yoktur. Kadın cinayetlerinin son bulduğu; insan haklarının yaygınlaştığı bir dünya diliyorum. Panelimize katılan misafirlerimize ve kadınlarımıza teşekkür ediyorum açıklamasında bulundu.

KAYA’DAN REKTÖR HOTAR’A ÖVGÜ
Açılış konuşmalarının ardından DEÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aylin Alın’ın moderatörlüğünü yaptığı Güçlü Kadın Güçlü Toplum Paneli’ne geçildi. Prof. Dr. Alın, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kadın erkek eşitliğine büyük önem verdiğini ve bunun istatistiklere yansıdığını ifade etti. Alın, “Üniversitemizin ilk kadın Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar hocamız görevine devam ediyor. Ayrıca kadın Rektör Yardımcımız bulunuyor. İdari personelin yüzde 55’i, akademisyenlerin yüzde 51,4’ü, öğrencilerimizin yüzde 44’ü kadınlardan oluşuyor. Yani kadınlar, üniversitemizin geleceğine yön veriyor” diyerek sözü Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya’ya bıraktı. Gökçen Kaya, Rektör Hotar’ın uluslararasılaşmaya özel önem verdiğini, dünyada ilk 500 üniversite hedefini ortaya koyduğunu ve DEÜ’nün Hotar döneminde Araştırma Üniversitesi beratı aldığını hatırlatarak, “Elde edilen bu başarılarda kadın olmanın azim ve kararlığının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kadınların dünyanın dört bir yanında maruz kaldığı şiddetin ve ayrımcılığın son bulmasını diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla Türk kadını sosyal, siyasi ve iktisadı hayatta birçok ülkeden önce hak ettiği yeri almaya başlamıştır. Dışişlerinde de kadın istihdamı her geçen gün artıyor. Türkiye’nin en çok kadın yönetici istihdam edilen kurumunda çalışmaktan gurur duyuyorum. 2022 yılına kadın büyükelçi sayımız 72’ye ulaştı. Bu gurur verici tablo için Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

BAŞARI AZİM GEREKTİRİR
Panele konuşmacı olarak katılan Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu da hayatı boyunca babasını örnek aldığını ifade ederek, “Belediye başkanı seçildiğimde 29 yaşındaydım. Babamın projelerini yerine getirmek için çok çalıştım, birçok rakibime rağmen belediye başkanı oldum. Rektör Hocamızın desteğiyle ve Cumhurbaşkanımızın onayıyla babamın en büyük hayallerinden biri olan DEÜ Veteriner Fakültemizi Kiraz’a kazandırdık. Hiçbir şey imkansız değildir, başarı azim gerektirir, azim ise irade… Başarılı kadınların arkasında duran tüm erkeklere de teşekkür ediyorum. Bir kadın tek başına her şeyi başarabilir, biz aile olarak daha da güçlü bir toplumuz” dedi. TAŞFED Artistik Sanat ve Display Milli Takım Şefi Ayça Gürler Tunçalp ise kariyeri ve eğitim verdiği süreç boyunca kadınların içinde var olan yaratıcılık ve üretkenlik gibi yeteneklerin toplum tarafından bastırıldığına şahit olduğunu söyledi. Tunçalp, “Kadınları destekleyerek onların özgüvenlerini yerine getirmeye ve onların güçlü yönlerini ortaya çıkarmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Başkan Kırgöz’den Genel Başkan Özgür Özel’e ziyaret Başkan Kırgöz’den Genel Başkan Özgür Özel’e ziyaret

HAYATA TUTUNAN GÜÇLÜ KADINLARIZ
Türkiye İşitme Engelliler Kadın Milli Takım Şefi Esin Bilgili de işitme problemi nedeniyle çocukken zor bir dönem geçirdiğini, ailesinin ve arkadaşlarının desteğiyle bu süreci atlattığını belirterek, “Engelli bir kadın olmanın zorluklarını burada anlatsam bitmez, ben ve takım arkadaşlarım bu zorluklara rağmen hayata tutunan güçlü kadınlarız. Biz kadınların gücü her şeye yeter. Biz sessiz perileri takip edin, mayıs ayında bir ilke imza atacağımızı inandığımız 24. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunlarında (Deaflympics) desteklerini bizden esirgemeyin” açıklamasında bulundu. Hava Eğitim Komutanlığı 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan Hava Pilot Yarbay Gamze Aksakallı da, Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği hakların önemine dikkat çekti. Kendi kariyerinde karşılaştığı zorluklardan bahseden Aksakallı, havacılığa olan tutkusunu gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

“BİR KELİMEDEN FAZLASI” SERGİSİ
Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda “Bir Kelimeden Fazlası…” başlıklı lif sanatı sergisi de açıldı. Küratörlüğünü DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesinden Öğr. Gör. Mustafa Kula’nın yaptığı sergide, farklı tekstil malzemeleriyle çeşitli teknikler kullanılarak yapılan eserler yer aldı. DEÜ’lü akademisyenlerin eserlerinin bulunduğu sergide, geri dönüşümlü ve atık malzemelerden de yararlanıldı.

Editör: Atakan Şen