Uluslararası saygınlığını artırma yolunda çalışmalarını ve iş birliklerini sürdüren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), ‘Dünyada ilk 500’ hedefi doğrultusunda, dünyanın önde gelen yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarından Times Higher Education’nın (THE) Direktörü Lachyn Italmazova’yı konuk etti. THE Direktörü Italmazova; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın yanı sıra birim yöneticileri ve akademisyenlerin de katıldığı “THE Dünya Üniversiteler ve Etki Sıralamları” (THE World University and Impact Rankings) başlıklı sunumunda, kuruluşun üniversiteleri sıralamada kullandığı yöntem ve kriterler hakkında bilgilendirmede bulundu. Italmazova, 11 ana başlığa ayrılan sunumda, kuruluşun dünden bugüne ortaya koyduğu çalışmalarla birlikte; 3 bin 500 üniversitenin verileri ışığında yapılan araştırma metrikleri, üniversitelerde öngörülen değişiklikler gibi konularda detaylı bilgiler verdi. Akademisyenlerin interaktif katılımıyla süren toplantıda, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar da yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi.

EÜ kanser tanı ve tedavisi ile farkındalığı konusunda bölgeye liderlik ediyor EÜ kanser tanı ve tedavisi ile farkındalığı konusunda bölgeye liderlik ediyor

DEÜ YÜKSELİŞTE
Köklü geçmişiyle dikkat çeken DEÜ’nün, uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmelerde yükselişe geçtiğini vurgulayan Rektör Hotar, Üniversitenin gelecek hedefinin dünyada ilk 500’e girmek olduğunun altını çizdi. Uluslararası düzeyde bir kent üniversitesi olma yolunda güçlü ve emin adımlarla ilerlediklerini dile getiren Rektör Hotar, “Yeni akademik yılın perdesini, önemli bir konuğu misafir edip; anlamlı bir sunumu Üniversitemizle buluşturarak aralamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği, ‘dünyanın en iyi üniversiteleri arasında daha çok Türk üniversitesi yer almalı’ vizyonuna yönelik çabalarımızı sürdürüyoruz. Araştırma Üniversitesi beratı almamızla birlikte eğitim kalitesi, inovasyon, araştırma, yenilikçilik ve toplumsal katkı alanlarında yükselişimizi sürdüreceğimize; uluslararası sıralama kuruluşlarınca açıklanan dünya sıralamalarında daha iyi yerlere geleceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

“GÜNDEMİMİZ BİLİM VE HİZMET”
THE Etki Sıralaması’nda ilk 500’e girmenin DEÜ için bir saygınlık nişanı olacağını, Üniversitenin akademik ve bilimsel çalışmalarının küresel görünürlüğünü artıracağını ifade eden Hotar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gündeminde her zaman bilim ve hizmet olan bir üniversiteyiz. Bu anlamda birçok ilki ve yeniliği ülkemize, kentimize ve bilim dünyamıza kazandırmanın gururunu yaşıyor;  ülkemizin ve Üniversitemizin uluslararası bilim dünyasındaki görünürlüğüne katkı sunan mensuplarımıza teşekkür ediyoruz.”

Editör: Atakan Şen