DEÜ’de Türk Dış İlişkileri Masaya Yatırıldı DEÜ’de Türk Dış İlişkileri Masaya Yatırıldı

Kurucu ortakları arasında İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası'nın yer aldığı Dikili TDİOSB, yatırımcı akınına uğradı. 20 gün önce yatırımcı istişare toplantısında sanayi parsellerinde doluluk oranı yüzde 45, sera parsellerinde ise yüzde 32 olan Dikili TDİOSB, bu toplantının ardından adeta çekim merkezi haline geldi. Türkiye'nin dört yanından geleceğin yeşil OSB'si Dikili TDİOSB'de sanayi parsellerin tamamı tahsis edilerek doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Sera parsellerinde ise doluluk oranı yüzde 70'i buldu. 

projects_5505_1642440360541-foto1
Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Öğmen, Müteşebbis Heyeti Üyesi Mehmet Şahin Çakan,  Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç, TDİOSB Kredi Koordinatörü Aylin İnan, Çalışma Grup Sorumlusu Recep Durukan ve OSB Müdürü Dr. Hitay Baran’dan oluşan heyet, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'e gelinen son noktayla ilgili bilgilendirme yaptı. 

projects_5505_1642440385728-ali+osman+ogmen
 
Güven tam
Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Öğmen, meyve sebze ticaret hacminde yılda 1.6 milyar lira artış sağlayacak, üretimi yıllık 80 bin ton artıracak Dikili TDİOSB'nin, yeşil sanayide tüm dünyada önemli bir merkez olacağına inandığını söyledi. Yenilenebilir jeotermal ile birlikte rüzgar, güneş ve biokütle enerjisiyle "eksiksiz" bir yeşil OSB olacaklarına yatırımcıların da güveninin tam olduğunu belirten Öğmen, bu yıl içinde altyapı çalışmalarına başlamayı hedeflediklerini söyledi.
 
"İzmir'in "İ" sini gördüğümüzde harekete geçeriz"
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç ise Vali Köşger'e yatırımın önünü açmakta verdiği destek için teşekkür etti. Kınık, Bergama, Bayındır ve Dikili TİOSB'ler hakkında bilgi vererek "Ankara'da önümüze İzmir'in İ'sinin geçtiği bir belge dahi geldiğinde, hemen harekete geçiyor ve çözüm için tüm ekibimiz seferber oluyor" dedi. 
 
"Titizlikle takip ediyorum"
Vali Köşger ise Dikili TDİOSB'nin tarıma elverişli olmayan 3 milyon metrekare alanda kurulup, Avrupa ve Türkiye’nin topraksız, tam otomasyonlu, yeşil üretimi benimseyen en büyük sera ve tarımsal sanayi kümelenmesi olacağını belirtti. Vali Köşger, bu açıdan tüm çalışmaları titizlikle takip ettiğini, gelinen noktanın bir çok OSB'ye örnek olacağını ifade ederek "Çok yakında Dikili TDİOSB'mizin temelini atacağız. Şimdiden hayırlı olsun" diye konuştu. 

Editör: Atakan Şen