İzmir’in jeopolitik konumu ve 4 mevsim tarıma uygun iklimi ile Türk ekonomisinin öncü kentlerinden biri olduğunun altını çizen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, son 19 yılda il  genelinde toplam 187 tesisi hizmete açtıklarını vurguladı.


İzmir’e 39 baraj ve gölet inşa edildi
İzmir’i endüstriyel tarım, ürün çeşitliliği ve ihracat anlamında Türk tarımının kalbi olarak nitelendiren DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız “ İzmir’de toplam 39 baraj ve gölet ile 4 yer altı depolama tesisinin inşaatını tamamladık. 42 sulama projemiz sayesinde toplam 548 bin 620 dekar araziyi modern sulama ile tanıştırdık. Projelerimiz ile bölge ekonomisine yılda yaklaşık 801 milyon ek gelir sağlıyoruz. Ayrıca İzmirlilerin hizmetine sunduğumuz projeler sayesinde 27 bin 431 kişiye de ek istihdam olanağı sağlıyoruz” diye konuştu.

Yılda 59 milyon m 3 içme suyu
İzmir’in 2040 yılına kadar ki içme ve kullanma suyu problemini de çözdüklerinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, 3 içme suyu tesisi kazandırdıklarını ifade etti. İzmir’e yılda 59 milyon m 3 içme ve kullanma suyu temin ettiklerini belirtti.


Kaya Yıldız: “Toprağımız çok kıymetli”
Tarımın geçmişte olduğu gibi gelecekte de insanlığa yön vereceğini öne süren DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, tarlalardan daha etkin faydalanabilmek amacıyla başlatılan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında İzmir’de toplam 109 bin 500 dekar arazide çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

94 yerleşim merkezi su baskını riskinden kurtarıldı
İzmir’e 100 adet taşkın koruma tesisi kazandırdıklarını belirten Kaya Yıldız, 94 yerleşim yeri ile 113 bin 280 dekar arazide taşkın ve su baskını riskinin minimize edildiğini söyledi.

İzmir ve Alanya’nın işbirliği çifte heyecan yaşattı İzmir ve Alanya’nın işbirliği çifte heyecan yaşattı

Projelerimiz devam ediyor

İzmir’i ve İzmir tarımını kalkındırmak için aralıksız çalıştıklarını belirten Kaya Yıldız “ İzmir’de hala inşaatı devam eden 37 adet projemiz var. 10 projemiz de plan ve proje aşamasında. 47 projenin ise toplam maliyeti yaklaşık 2,3 milyar lirayı buluyor. Devam eden projelerimizi tamamladığımızda 841 ha alanda sulu tarıma geçilecek, İzmir ekonomisi yılda yaklaşık 11 milyon lira ek gelire kavuşacak. 420 kişiye de ek istihdam olanağı sağlanacak” dedi.

Editör: Atakan Şen