EÜTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk Acil Servisindeki yenileme çalışmalarının ikinci etabı tamamlandı. Yenilenen alanlar törenle hizmete açıldı. Törene, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı ve EÜTF Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, EÜTF Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özgür Çoğulu, dekanlık ve hastane yönetimi ile öğretim üyeleri katıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından A Plus ilan edilen EÜTF Hastanesinin sağlık hizmetlerini daha kaliteli sunabilmesi için önemli yatırımlar yaptıklarına ve bu yatırımları hız kesmeden sürdürdüklerine dikkat çeken Rektör Budak, “Ege Üniversitesi olarak, çağımızda sağlık sektörünün deneyimlediği değişimi ve toplumun değişen ihtiyaçlarını yakından izliyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana, bölgemizin ve ülkemizin sağlık ihtiyaçlarına karşı ürettiğimiz çözümleri genişletmek ve güçlendirmek için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Sağlıkta yeniden yapılanma anlamında her geçen gün kıymetli başarılara imza atıyoruz. Hasta ve yakınlarımızdan, bölge halkından aldığımız pek çok olumlu geri dönüş, başlattığımız değişim sürecini başarıyla sürdürdüğümüzün en önemli göstergesi oldu. Açılışını gerçekleştireceğimiz Çocuk Acil Servisimiz, sağlık alanında faydamızı daha geniş kesimlere ulaştırmak adına gerçekleştirdiğimiz çalışmaların en önemli çıktılarından biridir” dedi.

“Kademeli olarak yeniledik”

Prof. Dr. Öztürk “ Bitkisel tıbbi ürünlere ‘masum’ gözüyle bakılmamalı” Prof. Dr. Öztürk “ Bitkisel tıbbi ürünlere ‘masum’ gözüyle bakılmamalı”

Çocuk Acil Servisinin kademeli olarak yenilendiğini kaydeden Rektör Budak, “Türkiye’nin kapasitesi en geniş, en kaliteli ve Sağlık Bakanlığı standartlarına göre 3’üncü düzey olan çocuk acilimizi tamamladık. Rektörlük üst yönetimimiz, dekanlık, hastane ve anabilim dalı yönetimimizle birlikte çalışmaları tamamladık. Hastanemizin her noktasında yenileme çalışmaları yaptık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sağlık hizmetinde çağın gerekliliklerine göre en kaliteli hizmeti sunmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Eczanesinden eğitim odasına, hasta başı monitörlerden, arındırma odasına ve izole odasına kadar tam donanımlı bir acil servisi hastanemize kazandırmış olduk. Fiziki olarak binalarımız vardı ancak Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Verimlilik ve Kalite Standartlarına uygun değildi. Bu standartlara uygun düzenlemeler yaptık. Maddi manevi her türlü desteğimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

“Türkiye’nin en iyilerinden biri oldu”

Acil servis hizmetlerindeki sunumun aksamaması için yenileme çalışmalarının iki etap halinde tamamlandığını hatırlatan EÜTF Çocuk Acil Servis Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. E. Ulaş Saz, “Acil servisimizin ilk etabını bir süre önce açmıştık, şimdi ise kalan kısımları da tamamlayarak açılışını yapıyoruz. Asistanlık süresini de kattığımızda 20 yılı aşkın süredir Ege Çocuk Acil serviste görev yaptığımı ve çocuk acilin geçirdiği tüm değişimleri gözleme fırsatı bulduğumu belirtmek isterim. 2000’li yılların başında ana binada erişkin acil servisin içinde 1 muayene odası ve 3 gözlem yatağı ile yaklaşık 100 metrekarelik bir alanda hizmet veriyorduk. 2010 yılı başlarında ise Çocuk Hastanesine 525 metrekarelik bir alana geçildi ancak yıllık 40 bin civarı olan hasta sayıları 90 bine yükselince fiziksel alanımız yine yetersiz kaldı. Sağlık Bakanlığı Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğe göre de İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Tescil Komisyonu tarafından değerlendirildiğinde de sunulan hizmetin 3’üncü düzey ama fiziki açıdan ancak birinci düzey olduğu değerlendirilmişti. Şu anda Türkiye’nin en iyi Çocuk Acil Servisi burası oldu diyebilirim” dedi.

“Tüm eksiklikler giderildi”

Yenileme çalışmalarında Rektör Budak’ın önemli desteklerinin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Saz, “Rektör hocam, anabilim dalı başkanı hocalarımız ve rektör yardımcımızın da destekleriyle mükemmel bir çocuk acile kavuştuk. Bu değerli destekler sayesinde o kadar güzel bir alan yaptık ki 500 metrekarelik hizmet alanımız bin 500 metrekareye çıktı. Tıbbi ekipman olarak gözlem alanında 2-3 monitörümüz varken şu anda 23 yatağın tamamında hasta başı monitörlerimiz eksiksiz olarak tamamlanmıştır. Canlandırma odasındakiler de dahil olmak üzere solunum destek cihazlarımız, kritik hasta başı izlem monitörlerimiz ile tam bir yoğun bakım hizmeti verebileceğimiz odalarımız, bölgemizden hatta ülkemizin her noktasından kritik hasta bakımlarını üstlenebilecek arka planımız var. Türkiye’de en fazla tercih edilen bilim dalı olan çocuk acilde anlık eğitim alan 6 çocuk acil yan dal uzmanımız bulunuyor. Çocuk yoğun bakım, yenidoğan yoğun bakım, tüm cerrahi branşlar, organ nakli ve 17 bilim dalımızla hizmet veren çocuk sağlığı ve hastalıkları anabilim dalımızın da desteği ile akademik ve etkin bir sağlık hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Bize verdikleri destek için tüm hocalarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Yenileme çalışmalarında emeği geçen herkese ama özellikle de Rektör hocama çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Saz, Rektör Budak ve beraberindekilere serviste sunulan hizmetlere ilişkin bilgi paylaşımında bulundu.

Editör: Atakan Şen