Ege Üniversitesinde bilginin kalbi: Merkez Kütüphanesi

Sahip olduğu elektronik ve basılı yayınlar, fiziki ve teknolojik alt yapısı ile  ülkemizin önde gelen üniversite kütüphanelerinden biri olan Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi; köklü geçmişi, zengin araştırma kaynakları ve modern imkanlarıyla hem öğrencilere hem de araştırmacılara dört mevsim haftanın yedi günü kapılarını açıyor.   

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde dijital ve basılı yayın, dil öğrenme paketleri ve veri tabanı kaynaklarını sürekli zenginleştiren Merkez Kütüphane, vize ve final zamanlarında öğrencilere 7/24 hizmet veriyor. Kütüphanede; kablosuz internet erişimi, bilgisayar salonu, sesli kitap kayıt stüdyosu, grup çalışma salonları, bireysel çalışma alanları gibi birçok olanak bulunuyor.

         “1 milyon 100 bin kullanıcıya hizmet veriyor”

EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulundan akreditasyon atağı EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulundan akreditasyon atağı

EÜ Merkez Kütüphanesinin uluslararası düzeyde, örnek bir bilgi merkezi olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Fiziki ve dijital alt yapısını güçlendirdiğimiz kütüphanemiz; 282 bin 491 basılı kitap, 603 bin 577 elektronik kitap, 120 bin 383 elektronik dergi ve 111 veri tabanı ile araştırmacıların ve öğrencilerin bilgi ihtiyaçlarına cevap veriyor. Üniversitemizin dijitalleşme çalışmaları kapsamında mevcut materyallerin kullanıcılara en iyi şekilde ulaşması için donanım ve yazılımlardaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Yılda yaklaşık 1 milyon 100 bin kütüphane kullanıcısına hizmet sunan kütüphanemiz, kablosuz internet erişimi ve modern çalışma alanları ile öğrencilerimizin ve araştırmacıların rahat bir ortamda çalışmalarına imkan sağlıyor. Hem öğrencilerimiz hem de akademik ve idari personelimizin gelişimlerine katkı sağlamak için Rosetta Stone online dil eğitim platformunu kullanıcılarımıza sunuyoruz. Platformda 30 farklı dil ile okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerileri için ana dersler, kelime bilgisi, telaffuz gibi eğitimler yer alıyor. Özellikle uluslararası makaleler için büyük fayda sağlayan Akademik İngilizce Metin Düzenlemesi uygulaması da yoğun olarak kullanılıyor” dedi.

“Engelsiz Kütüphane”

Kütüphanede, engellilere yönelik görsel-işitsel materyaller koleksiyonu bulunduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Budak, “Kütüphanemizin donanımlı teknik alt yapısı sayesinde engelli öğrencilerimizin bilgiye erişebilirliklerini sağlıyoruz. Engellilere yönelik sunduğu olanaklarla önemli bir konumda olan kütüphanemizde 5 adet sesli kitap kayıt stüdyosu bulunuyor. Burada engelli kullanıcıların ihtiyaç duydukları akademik kitaplar ve her türlü öğretim materyali betimlenip seslendiriliyor. Görme engelli kullanıcılar, elektronik öğretim materyallerini kendilerine ait cihazları ile kaynakları dinleyebiliyor ve kaydedebiliyorlar. Bu geniş kaynak yelpazesiyle Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, tam akredite bir araştırma üniversitesi ünvanına sahip bir üniversiteye yaraşır düzeyde hizmet sağlıyor” diye konuştu.

EÜ Merkez Kütüphanesi, akademik yıl içerisinde hafta içi 08.00-22.00, hafta sonu 10.00-18.00 saatleri arasında, vize ve final dönemlerinde ise kütüphanenin ders çalışma salonları ile 7/24 hizmet veriyor.

Editör: Esra ÜNSAL Ünsal