Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, iklim krizi ile mücadele böylesi önemli bir organizasyonda Ege Üniversitesini temsil ettiği için Doç. Dr. İnci Tüney Kızılkaya’yı tebrik etti. Rektör Budak, “COP27 toplantısında gerçekleştirdiği sunumunda Doç. Dr. İnci Tüney Kızılkaya, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden İklim Eylemi ve Sudaki Yaşam amaçlarına üniversitemiz adına katkı sağlamış oldu. Değerli katkıları için hocamızı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilen COP27 Türkiye Pavilyon’unda, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen yan etkinlikler kapsamında yapılan oturumda konuşan Doç. Dr. Tüney Kızılkaya, iklim değişimiyle mücadelede önemli karbon yutak alanları olan deniz çayırlarının öneminden ve denizel biyoçeşitliliğin karşı karşıya olduğu tehlikelerden bahsetti. Ayrıca Doç. Dr. Tüney Kızılkaya,  sunumunda bakanlık ve Akdeniz Koruma Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmaları değinerek deniz koruma alanlarının iklim değişimiyle mücadeledeki önemini vurguladı. Doç. Dr. Tüney Kızılkaya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yürütücülüğünde sürdürülen “Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesinde İklim Değişikliğinin Denizel ve Karasal Ekosistemler Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması ve Uyum Kapasitesinin Artırılması Projesi”nin Bilim Koordinatörlüğü görevini üstleniyor.

Afetler;Geliyorum Demez,Seçimi de Beklemez! Afetler;Geliyorum Demez,Seçimi de Beklemez!

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi tarafından düzenlenen taraflar toplantıları (COP) 1994 yılından bu yana her yıl yapılıyor. Zirvenin amacı iklim değişikliği ve ülkelerin buna karşı yürüteceği politikalar, adaptasyon süreçleri ve iklim değişimiyle mücadele başlıklarını kapsıyor. Ülkelerin devlet başkanları, bakanlar ve diğer üst düzey yöneticilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve üniversitelerin de katılım sağladığı konferansa bu yıl 35 binin üzerinde kişi katıldı.

Editör: Atakan Şen