Toplantıda ev sahibi olan Nets Klinik Kurucusu Hatice Nur Uzgenç ise girişimcilik öyküsünü anlattığı ‘Hikayemiz Aynı’ isimli kitabını EGİKAD üyelerine imzalayarak takdim etti. BASİFED tarafından çıkarılan 100. Yılında İzmir Kadınlar Kongresi kitabının editörlerinden Prof. Coşkun Küçüközmen de bu kitabı EGİKAD Başkanı Şahika Aşkıner ile birlikte imzalayıp Dış İşleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Naciye Gökçen Kaya’ya hediye etti.

Bütün EGİKAD üyelerinin Kadın Girişimcilik Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şahika Aşkıner, İzmir’in iş kadınları olarak  Cumhuriyetimizin 100.yılını büyük bir coşku ile kutlamaya devam ettiklerini söyledi. Aşkıner, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımları çok iyi bildiklerini, bu nedenle Cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkmaya kararlı olduklarını kaydetti.

Atatürk’ün kadınlara açtığı yolda onun ışığı ile yürümeye devam edeceklerinin altını çizen Aşkıner, “Bu toplantıda çok değerli isimleri ağırlıyoruz. Konuklarımızın hepsi Cumhuriyetimizin verdiği imkanları değerlendirerek okuyup, ülkelerine farklı alanlarda hizmet veren başarı sağlamış kişiler. Hepsinin başarılarını bugün bir kez daha bu toplantıda görme imkanı bulduk. İzmir’de 100 yıl sonra ilk defa tekrarlanan Kadın ve İktisat Kongresi, EGİKAD geçmiş dönem başkanı Emre Pınar Kılıç’ın önerisi ile BASİFED, TÜRKONFED ve İBB destekleri ile gerçekleşti. Ardından hazırlanan çok değerli 100. Yılında İzmir Kadınlar Kongresi Kitabı ise 100. Yılımızda örnek bir proje olarak yerini aldı. Bundan sonrasında da kadınların hayatın her alanında söz sahibi olması için çalışmaya devam edeceğiz. Bu gecede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“İşinizi severek yapınca başarı geliyor”

Toplantının konuk konuşmacısı Dış İşleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya ise konuşmasına Atatürk’e teşekkür ederek başladı. Kadın Türk Diplomat olarak ülkesine hizmet etmesini Atatürk’ün kadınlara armağan ettiği kadın haklarına borçlu olduğunu dile getiren Kaya, çok sevdiği mesleğini uzun yıllardır sürdürmekten mutlu olduğunu söyledi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1986 yılında Dış İşleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladığını belirten Kaya, “1989-1992 yılları arasında Cenevre Başkonsolosluğu Ataşe Muavin Konsolos olarak çalıştım. Avrupa’nın kalbinde çalışmak bana çok büyük tecrübeler kazandırdı. Ondan sonra atandığım Pakistan İslamabad Büyükelçiliği’ndeki görevim sırasında zorlu bir coğrafyada çalışmak ise çok farklı deneyimler edinmemi sağladı. Bakanlık bünyesinde de çok farklı görevlerde bulunduktan sonra beni en çok etkileyen görevlerimden biri Şili’de 2013-2018 yılları arasında Santiago Büyükelçiliği yaptığım dönem oldu. Şili Güney Amerika’nın Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden göçen halkların yaşadığı bir ülke. Aynı zamanda yerli nüfusu da etkileyici. Dış İşleri görevleriniz sizi çok farklı insanlarla bir araya getirerek, dünyaya daha farklı bakmanızı sağlıyor. Ben görevlerim hepsini severek yaptım. İşinizi severek yapınca da başarı sonrasında geliyor” dedi.

Toplantı sonunda EGİKAD üyelerine Nets Klinik Kurucusu Hatice Nur Uzgenç’in yazdığı ‘Hikayemiz Aynı’ kitabı ile mini bir hediye takdim edilirken, gece hep birlikte çekilen fotoğrafın ardında sona erdi.

İzmirli Gelinlik, Damatlık ve Abiyeciler Londra’da İzmirli Gelinlik, Damatlık ve Abiyeciler Londra’da

--

Editör: Atakan Şen