40 yıllık tecrübeye Görkemli kutlama 40 yıllık tecrübeye Görkemli kutlama

İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi ve ELİDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş.’nin (ELİDAŞ) 2011 yılında İzmir Ticaret Borsası önderliğinde, 19 kurumsal ortak tarafından Türkiye’de lisanslı depoculuk sisteminin ve pamuk ticaretinin geliştirilmesi amacıyla kurulduğunu ve oluşturduğu elektronik ürün senetleri (ELÜS) ile sektöre etkin bir ticaret olanağı sunduğunu belirterek, Türkiye’nin ilk lisanslı pamuk deposu ELİDAŞ’ın bu yıl yapmış olduğu yeni yatırımla iki katına çıkardığı kapasitesi de dahil olmak üzere, bu hafta itibariyle yüzde 100 doluluğa ulaştığını açıkladı. Ülkemizde, pamuk alanındaki ilk lisanslı deposu olan ELİDAŞ, aynı zamanda ürün senetlerini elektronik olarak oluşturan ilk depo olma özelliğini taşıyor. İlklerin öncüsü ELİDAŞ’ın kapasite arttırımı ile inşa ettiği yeni deposu, 20 Eylül 2022 tarihinde bizzat TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla, Bakanlık, TOBB, şirket ortakları, iş ve siyaset dünyasından temsilcilerden üreticilere kadar oldukça geniş bir kitlenin katılımıyla gerçekleştirilen törenle hizmete girmişti.

2011 yılında Türkiye’deki ilk pamuk lisanslı deposunu hizmete sunarak hedeflerini gerçekleştirdiklerini belirten İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi ve ELİDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, “ELİDAŞ; İzmir Ticaret Borsası başta olmak üzere, diğer ticaret borsaları, üretici birlikleri ve finans kurumlarından oluşan mevcut 17 ortaklı yapısı ile bugün ‘kazan kazan’ ekosistemlerinin en başarılı örneklerinden biridir. 2011’de çıktığımız bu yolda artık çok daha sağlam adımlarla yürürken, bu sistemin tüm unsurları planlanarak hayata geçirilmesinde ELİDAŞ olarak rol model olduğumuzu görmek bizleri çok mutlu ediyor. Bu sezon yine kapılarımızı şimdilik kaydıyla kapatıyoruz ama yeni depomuzla birlikte ve artan kapasitemizle önümüzdeki
sezonlarda da hizmet vermeye ve üreticilerimize yeni imkânlar sağlamaya devam edeceğiz. Bugün iftiharla ve mutlulukla sizinle paylaşıyoruz ki 20 Eylül’de açılışını yaptığımız ek tesislerimiz de dahil olmak üzere ELİDAŞ lisanslı depoculuk yüzde 100  doluluğa ulaşmıştır. Projenin başarıya ulaştığını görmek bizlere mutluluk veriyor.”
dedi.

Editör: Atakan Şen