Ege Üniversitesinin uluslararası alanda yükselişini sürdürdüğünü belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz, uluslararasılaşma hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Bu alanda gerçekleştirdiğimiz çalışmaların olumlu  sonuçlarını dünyaca tanınmış kuruluşların sıralamalarında görebiliyoruz. 67 yıllık köklü eğitim-öğretim ve araştırma kültürü ile yeni nesiller yetiştiren Ege Üniversitesi, öncü bir üniversite olarak hem ulusal hem de küresel ölçekte yükselişini sürdürüyor. Tam akredite, öğrenci odaklı, uluslararası tanınır bir araştırma üniversitesi olarak başarılarımızı sürdürülebilir kılmak ve daha iyiye ulaşmak için aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.  Küresel sıralamaların öncüsü ve en güvenilir olanı olarak kabul edilen ARWU’nun açıkladığı “2022 Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması”nda üniversitemiz, ilk binde yer almasının yanında ülkemizdeki üniversiteler arasında da altıncı sıraya yerleşti.  Bilim üretme heyecanımıza ortak olan tüm akademisyenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Nature and Science'da yayınlanan makale sayısında ilk 5’te

İzmir Limit Kurs Çiğli LGS Şubesi yeni döneme başarılı kadrosuyla hazır! İzmir Limit Kurs Çiğli LGS Şubesi yeni döneme başarılı kadrosuyla hazır!

2022 ARWU Sıralamasında üniversiteler; mezunlar, Nobel Ödülü ve Fields Madalyası kazanan personel, yüksek atıf alan araştırmacılar, Nature and Science'da yayınlanan makaleler, önemli atıf endekslerinde indekslenen makaleler ve bir kurumun kişi başına akademik performansı dahil olmak üzere çeşitli akademik veya araştırma performans göstergelerine göre sıralandı. Bu kriterlere göre 2022 ARWU sıralamasının ulusal değerlendirmesinde Ege Üniversitesi, Nature and Science'da yayınlanan makale sayısına göre ilk 5, kurumun kişi başına akademik performansı değerlendirmesi ile Science Citation Index-Expanded ve Social Science Citation Index'te indekslenen makale sayısı değerlendirmesine göre ise ilk 7 üniversite içinde yer aldı.

Diş Hekimliğinde Türkiye birincisi

ARWU’nun temmuz ayında açıklanan alan sıralamalarında Ege Üniversitesi, Diş Hekimliği alanında dünyada ilk 200 üniversite içinde yer alırken Türkiye’de yine birinci olmuştu.