Vittirio Franco’nun yaptığı koleksiyonun oldukça etkileyici olduğunu belirten Moderatör Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur, “Her zaman böyle bir koleksiyona denk gelemeyiz. Şeker Poşetleri koleksiyonu yapmak dünyada yaygın bir hobi olmasına rağmen, bu koleksiyon Türkiye’de tek olma özelliği taşıyor. Vittorio Franco, uzun yıllardır şeker poşeti topluyor ve hala toplamaya devam ediyor. Ayrıca 10 bine yakın şeker poşeti var” dedi.

İzmirli avukat/yazar Koşar, Ankara'da okurları ile buluştu İzmirli avukat/yazar Koşar, Ankara'da okurları ile buluştu

“Şeker poşetleri mesaj vermek için en iyi ve en ucuz yol”

Sunumunda, şeker poşeti koleksiyonlarından örnekler gösteren Vittorio Franco “Şekeri; esmer ve beyaz şeker olmak üzere ikiye ayırıyoruz. Dünyada ekonomik olarak şeker; şeker pancarı ve şeker kamışından elde ediliyor.  İlk yapılan kesme şeker 500 gram bir kutuda 250 adet olarak satışa sunuldu. Kesme şekerden sonra şeker poşeti ilk olarak Amerika’da üretildi. Şeker poşetleri mesaj vermek için en iyi ve en ucuz yoldu. Üzerine adres telefon bilgisi gibi reklam bilgileri de veriliyordu. Birçok kurum, kendi şeker poşetini tasarlamaya başlamıştı. Ben, şeker poşetlerini, içinde şekerleriyle birlikte saklıyorum. Birçok koleksiyoncu üstünden kesip içini boşaltıp öyle saklıyor. Şeker poşetlerini önce ülke ülke sonra şehir şehir sınıflandırılmış şekilde saklıyorum. Hepsi hava almayan poşetlerin içerisinde bir kutuda duruyor. Dışarda kalırsa nemden renk değiştirme olasılığı olabilir. Sanatsal, kültürel ya da reklam amaçlı birçok şey şeker poşetleriyle bize gösteriliyor. Son dönemlerde şeker poşetleri şeffaf, içi görünür şekilde daha çok üretilmeye başladı” dedi.

Avrupa Birliği’nin, çevreyi korumak adına pek çok ambalaj gibi şeker poşeti üretimini de bırakmak için çalışmalara başladığını belirten Franco, “Şekerlerin artık poşetsiz olarak, açık ve toplu bir şekilde ikram edileceklerini düşünüyorum” diye konuştu.  

Söyleşi sonrası Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur, günün anısına Vittorio Franco’ya “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

Editör: Birgül Gümüştaş