Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şebnem Tavman, “Ülkemizde üretimi yapılan ısıl işlem görmüş ürünler gerek yurt içinde gerekse yurt dışı pazarında önemli yer tutuyor. Bu üretimlerde çalışan personelin üretim teknolojileri ve gıda güvenliğinin sağlanması hakkında bilgilendirmesi önem arz ediyor. Hepinize kursumuza göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkür ediyorum. Umarım katılımcılar için çok yararlı bir eğitim olur. Eğitmen hocalarımız, Gıda Mühendisliği Bölümünün çok değerli hocalarıdır. Prof. Dr. Fikret Pazır, meyve ve sebze alanında uzman, Prof. Dr. Duygu Kışla da mikrobiyoloji alanında uzmanlaşmış bir hocamızdır. Onların katılımcılara verecekleri bilgilerin oldukça kıymetli olduğunu düşünüyorum” dedi.

         “Sektördeki bilgi eksikliğini gidermeyi hedefliyoruz”

Afetler;Geliyorum Demez,Seçimi de Beklemez! Afetler;Geliyorum Demez,Seçimi de Beklemez!

         Özellikle meyve ve sebze alanında çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Prof. Dr. Fikret Pazır “Sanırım meslekte en eski akademisyenlerden biri de ben sayılırım. Genel çalışmalarım meyve ve sebze ağırlıklı.  Meyve-sebzenin işlenmesinde; ısıtmasından konservesine, dondurulmasından kurtulmasına kadar çok çeşitli konulardan söz edebiliyoruz. Biz, buradaki eğitimimizle sektördeki bilgi eksikliklerini gidermeyi hedefliyoruz. Daha önceden de verdiğimiz bu eğitimleri, gelen talepler doğrultusunda yeniden düzenlemeye karar verdik. Hepiniz için verimli bir eğitim olmasını diliyorum” diye konuştu.

         Eğitim kapsamında değinilecek konulara değinen Prof. Dr. Duygu Kışla ise; “Konserve Üretimi ve Otoklav Kullanımındaki Olası Hatalar, Ambalajlarda Isı Penetrasyonuna Etki Eden Faktörler, Fo Hesabı, Fo’a Etki Eden Faktörler ve FDA Başvurusundaki Önemi, Konserve Ürünlerinde Mikrobiyolojik Kalite Kontrol gibi önemli kurs konuları belirledik. Eğitimin sizlere faydalı olmasını diliyorum” dedi.

         Tüm gün süren eğitim boyunca gıda sektöründen katılımcılar, ısıl işlem görmüş ürünlerle ilgili bilgiler alarak merak ettikleri sorulara yanıtlar aldılar.

Editör: Birgül Gümüştaş