Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Çanakkale Şehitler Abidesi'nde gerçekleştirilen “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi” programına katılarak şehitler için edilen duanın ardından sembolik şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Ege Üniversitesi öğrenci konseyi üyeleri, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısı ile Rektör Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etti. Rektör Budak ile birlikte Çanakkale Zaferinin yaşandığı toprakları gezen öğrenciler, zaferin 107’ncı yılında duygu ve gurur dolu anlar yaşadı. Rektör Budak ve Egeli gençler günün anlam ve önemine istinaden düzenlenen resmi törenlere de katıldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak öğrencilerimizle birlikte, bu cennet vatanı bizlere miras bırakan ecdadımızın kanları ile suladığı Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığı yerdeyiz. İmkânsızlıklar içinde tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığı için canını vermekten çekinmeyen kahraman milletimizin destansı mücadelesini her yıl olduğu gibi bu senede yerinde idrak ediyoruz. Hem aziz şehitlerimizi anıyor hem de o günün koşullarını, yaşanan zorlukları gençlerimizle birlikte anlamaya çalışıyoruz. Çanakkale’de elde ettiğimiz zafer, Türk Milletinin istiklal ve istikbali uğruna verdiği mücadeleyi tüm dünyaya gösterdiği bir destandır. ‘Çanakkale geçilmez’ ruhunun şanlı bayrağımız dalgalandıkça var olacağına yürekten inanıyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara- Çanakkale Otoyolu törenine öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla birlikte katılma şerefine nail olduk. Dualarla açılan köprümüzün vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ege Üniversitesi olarak milli değerlere sahip çıkarak bu zaferlerin önemini anlatmaya ve gelecek nesillere taşımaya her zaman devam edeceğiz. Söz konusu vatan toprağı olduğunda, Türk Milletinin azim ve karalılığını tüm dünyaya gösterdiği Çanakkale Zaferi'nin 107. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanı canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum" dedi.

İzmir’de “Gastronomi ve Tasarım Sempozyumu” yapıldı İzmir’de “Gastronomi ve Tasarım Sempozyumu” yapıldı

Program kapsamında; Eceabat, Anzak Koyu, Kanlı Sırt, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Conkbayırı, Kemalyeri, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Müzesi, Alçıtepe Hilal-i Ahmer Saygı Yeri, Şehitler Abidesi, Seyit Onbaşı, Mecidiye ve Namazgah Tabyaları ile Kilitbahir Kalesi ziyaret edildi.

Editör: Atakan Şen