EÜ Tıp Fakültesi 20 Mayıs Amfisi’nde bilimsel söyleşi ile başlayan program, EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı öğrencilerinin Tıp Fakültesi Tören Şölen Alanı’nda verdiği konserle devam etti.  Söyleşinin moderatörlüğünü EÜ Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve aynı zamanda Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Emine Serra Kamer yaptı. Etkinliğe, EÜ Rektör Yardımcısı ve EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, EÜ Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Isabel Raika Durusoy Onmuş’un yanı sıra; idari ve akademik çalışanlar ile öğrenciler katıldı.

Diyabet hakkında her şey Bornova’da konuşuldu Diyabet hakkında her şey Bornova’da konuşuldu

EÜ Tören Şölen Alanı’nda yapılan etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren EÜ Rektör Yardımcısı ve EÜTF Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Hocalarımız, Ulusal Kanser Haftası kapsamında hastalığa karşı farkındalık oluşturmak amacıyla hem bilimsel hem de sosyal etkinlikler düzenledi. Hocalarımıza, etkinlikte görev alan ve konser veren öğrencilerimize emeklerinden dolayı yürekten teşekkür ederim. Güzel bir etkinlik olsun” diye konuştu.

Ulusal Kanser Haftasını bir şenlik gibi kutlamak istediklerini ifade eden Prof. Dr. Emine Serra Kamer, “Kanser, dünya genelinde giderek yaygınlaşan sağlık problemlerinden birisidir.  Bir yandan önemli bir sosyo-ekonomik yüke neden oluken diğer yandan da kişilerde maddi ve manevi zorluklara yol açmaktadır. Tüm bunların yanında erken tanı ve tedavi ile kanser türlerinin birçoğu önlenebilmektedir. Bu kapsamda Ulusal Kanser Haftası farkındalık oluştuırulması açısından önem arzetmektedir. Bunun için EÜ Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak Kanser Haftasını olumsuz bir savaş gibi değil; iyileşmiş hastalarımız ve geleceğe yönelik umutlarımız ile bir şenlik gibi kutlamak istiyoruz” dedi.

“Sağlıklı beslenme kadar sağlıklı ruh hali de önemli”

Kanser riskinin artmasında rol oynayan yiyecekler hakkında bilgi veren EÜ Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Isabel Raika Durusoy Onmuş, “Kanserin, kalıtımsal faktörler yanında sigara, çevre kirliliği, yanlış beslenme gibi çevresel faktörlerin etkisinde oluştuğu bilinen bir gerçektir. Besinler bir yandan kanser yapıcı, diğer yandan kanser önleyici maddeleri içerirler. Bunun için beslenme bu önem arzediyor. Tek bir besin çeşidi ile kendimizi sınırlandırmamalıyız. Her renkteki besini dengeli bir şekilde tüketmeliyiz. Ayrıca, olabildiğince az kırmızı et tüketerek, gerekli besinleri diğer gıdalardan da almalıyız. Kanser riskinin azaltılmasında sağlıklı beslenmenin etkili olduğu kadar, sağlıklı bir ruh hali de gerekli. Bu nedenle özellikle spor yapabilir, bedeninize de hastalıklara karşı direnç kazandırabilirsiniz” diye konuştu.

Söyleşi Prof. Dr. Emine Serra Kamer’in ve Prof. Dr. Isabel Raika Durusoy Onmuş’un gelen soruları cevaplandırması ile sona erdi.

Editör: Atakan Şen