Gaziemir Belediyesi’nin yürüttüğü Atatürk Kültür Merkezi’nin yenileme projesinde son aşamaya gelindi. Uzun yıllardır Gaziemir’de düzenlenen konser, tiyatro, panel gibi etkinliklere ev sahipliği yapan, belediyenin kültür sanat kurslarının düzenlendiği Gaziemir Atatürk Kültür Merkezi, yenilemeyle modern bir görünüme kavuşuyor. Kültür merkezini ziyaret eden Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, aralıksız devam eden yenileme çalışmalarını denetledi.

Bayraklı Belediyesi, tarihi değerlere sahip çıkıyor Bayraklı Belediyesi, tarihi değerlere sahip çıkıyorModern bir kültür merkezi
Çalışmalar hakkında teknik ekipten bilgi alan Belediye Başkanı Halil Arda, büyük kısmı tamamlanan yenileme çalışmalarının bitmesiyle kültür merkezinin modern bir görünüme kavuşacağının ve daha işlevsel olacağının altını çizdi.
Çalışmalar kapsamında binanın fiziki yapısını engellilerin kullanımına uygun hale getirerek yapıdaki önemli bir eksikliği de giderdiklerinin altını çizen Başkan Arda, “İlçemizde düzenlenen kültür sanat etkinliklerine 1998 yılından bu yana ev sahipliği yapan Atatürk Kültür Merkezi, geçip giden yıllar karşısında çok yıprandı. Kültür merkezimizi günümüz koşullarına uygun hale getirmek için başlattığımız tadilat çalışmasında sona geldik. Yeni teknoloji kullanılan cihazlarla donattığımız kültür merkezimizde, sanatçıları ve sanatseverleri daha modern ve işlevsel bir salonda ağırlayacağız. Binaya kurduğumuz asansör ve engelli yurttaşlarımızın sahneye çıkmalarını kolaylaştıracak özel asansör sistemiyle engelsiz bir kültür merkezi yarattık” diye konuştu.

Yeni teknoloji cihazlar
Kültür merkezinin Nazım Hikmet’in adını taşıyan sahnesi çalışmalar kapsamında yenileniyor. Otomatik perde sisteminin kurulacağı sahne, yeni teknoloji kullanılan ses ve ışık sistemleriyle donatıldı. Bugüne kadar birçok ünlü ve amatör sanatçının sahne aldığı kültür merkezinin salonu da günümüz teknolojisiyle yeniden tasarlandı. 360 seyirci kapasiteli salonun koltukları yenileriyle değiştirildi. Salonun duvarları ve tavanı akustiği sağlamak için özel panellerle kaplandı. Kültür merkezinin ses ve ışık odaları da yenilendi.

Engelsiz merkez
Merkezin kulisleri de sanatçıların ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına özel olarak tasarlandı. Merkezin giriş katında yer alan fuaye alanı, etkinliklere ev sahipliği yapabilmesi için modern bir görünüme kavuşturuldu. Binanın fiziki yapısı ve sahnesi de engelli yurttaşların kullanımına uygun hale getirildi. Binanın üst katlarına ulaşımı kolaylaştırmak için asansör sistemi kurulurken, kültür merkezinin sahnesini engelli yurttaşların da kullanabilmeleri için özel asansör sistemi kuruldu.

Yalıtımlı özel derslikler
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği ve her yıl binlerce yurttaşın katıldığı kursların düzenlendiği kültür merkezinin dersliklerinde de tadilat yapıldı. Tüm dersliklerin yenilendiği merkezde, müzik atölyesi ve dans atölyesi de oluşturuldu. Bu atölyelere ses giriş-çıkışını önlemek için özel malzemeyle ses yalıtımı yapıldı. Dış cephesinin iyileştirildiği kültür merkezinin kapı ve pencereleri yenileriyle değiştirildi, tuvaletleri yenilendi. Elektrik tesisatı da yenilenen binaya, yeni ısıtma ve soğutma sistemi kuruldu.  

Editör: Atakan Şen