Bayraklı'da 19 Mayıs etkinlikleri başladı Bayraklı'da 19 Mayıs etkinlikleri başladı

Gaziemir Belediyesi, her ay güncellediği kültür sanat takvimiyle yurttaşları tiyatro oyunları, gösteriler, sergiler ve konserlerle buluşturuyor. Belediyenin aylık olarak belirlediği etkinlik programında her yaştan ve her kesimden yurttaşın isteğine cevap verecek etkinlikler yer alıyor. Atatürk Kültür Merkezi, Naim Süleymanoğlu Kültür Merkezi, Festival Alanı ve açık havada düzenlenen etkinliklerde ünlü sanatçılar ve belediye kursiyerleri sanatlarını özgürce sahneliyor.
Belediyenin, kültür sanat çalışmaları kapsamında 2022 yılında 24 konser, 52 tiyatro, 8 sinema film gösterimi, 32 atölye, 5 sergi, 6 panel düzenledi.  Etkinliklerde birçok profesyonel ve amatör sanatçı sahne aldı.
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği tiyatrolarda, ünlü sanatçılar ve amatör topluluklar, oyunlarını sahneledi. Belediyenin etkinlikleri kapsamında 18 yetişkin tiyatrosu, 34 çocuk tiyatrosu olmak üzere 52 tiyatro oyunu sahnelendi. Etkinlik takviminde 8 sinema filminin gösterimi de yapıldı. Açık havada düzenlenen sinema gösterimlerinde yurttaşlar, keyifli saatler yaşadı.

24 konser
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği 24 konserde, müzik toplulukları ve sanatçılar ezgilerini Gaziemirli seyirciler için seslendirdi. Cumhuriyet Bayramı’nda şef Musa Göçmen yönetiminde sahne alan SenfoRock, ezgilerini Cumhuriyet’in 99. yılı için seslendirdi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda sahne alan Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun seslendirdiği şarkılara, alanı dolduran binlerce genç hayranı hep birlikte eşlik etti. Üniversite sınavına girecek gençlere moral vermek için Festival Alanı’nda düzenlenen konserde sahne alan Oğuz Koç, şarkılarını alanı dolduran binlerce genç hayranıyla birlikte seslendirdi. Atatürk Kültür Merkezi’nde konser veren Yeni Türkü, muhteşem performansıyla Gaziemirlilere unutamayacakları bir konser yaşattı. Festival Alanı’nda sahne alan Hakan Aysev, ezgilerini Gaziemirliler için seslendirdi. Yılın son konserinde ise Cihat Aşkın, Görkem Ezgi Yıldırım ile Tevfik Rodos sahne aldı.  Türk Valsleri Yeni Yıl Konseri’nde Cihat Aşkın orkestrayla birlikte hayat verdiği, Görkem Ezgi Yıldırım ile Tevfik Rodos’un seslendirdiği valsler eşliğinde Gaziemirliler yeni yıla coşkulu bir başlangıç yaptı.

İlber Ortaylı büyük zaferi anlattı
Gaziemir’de sahneye çıkan amatör müzik toplulukları ise seslendirdikleri şarkılarla dinleyicilerin doyasıya eğlenmelerini sağladı. Düzenlenen panellerde ise akademisyenler ile uzmanlar bilgilerini Gaziemirli yurttaşlarla paylaştı. Belediyenin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği “Zafere giden yol” panelinde, Prof. Dr. İlber Ortaylı, büyük zafere giden süreçte yaşanan tarihi gelişmeleri Gaziemirlilere anlattı.

Gaziemir’de 9 gün süren 23 Nisan coşkusu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında 16-24 Nisan tarihlerinde düzenlenen Gaziemir Belediyesi 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne 7 ilden 135 çocuk katıldı. Çocuklar, Atatürk’ün kendilerine armağan ettiği bayramlarını, 9 gün süren ve halk dansları gösterileri, müzikaller, atölyeler ve konserlere ev sahipliği yapan 23 Nisan Çocuk Şenliğiyle, büyük bir coşkuyla kutladı. Şenlik kapsamında düzenlenen müzikallerle çocuklar, sevdikleri çizgi film kahramanlarıyla bir araya geldi. Festival Alanı’nda ve Sarnıç Cumhuriyet Meydanı’nda sahnelenen Kral Şakir, Niloya, Sevimli Dostlar, Pijamaskeliler, Kaptan Pengu ve Arkadaşları isimli müzikal gösterileriyle çocuklar, keyifli saatler yaşadı. Festival Alanı’nda sahne alan Yeşil Senfoni Orkestrası, klasikleşen çizgi filmlerin müziklerini seslendirdiği konseriyle çocuklara eğlenceli saatler yaşattı. Konser sırasında canlandırılan çizgi film karakterleri ise minik seyirciyi keyiflendirdi. Festival Alanı’nda düzenlenen çevre ve doğa temalı 40 farklı atölyeye katılan binlerce çocuk, hem yeteneklerini keşfetti, hem de eğlenceli saatler yaşadı. Alandaki atlıkarıncada gönüllerince eğlenen şenlik çocukları, Macera Parkuru’nda ise hem yarıştı hem de eğlendi.  Festival Alanı’ndaki Kitap Fuarı’nda da çocuklar birbirinden güzel kitaplarla buluştu.
Her gün farklı bir mahallede yapılan 23 Nisan Park Şenlikleri’yle de çocuklar bayramlarını gönüllerince eğlenerek kutladı.

Çocuklar tiyatroya doydu
Düzenlediği kurslarda çocukları sanatla buluşturan Gaziemir Belediyesi, çocukların kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak ve hayal dünyalarını zenginleştirmek amacıyla onlara özel kültürel ekinlikler düzenliyor. Belediye, çocuklara tiyatro sevgisi aşılamak amacıyla düzenlediği Adile Naşit Çocuk Tiyatrosu Günleri’nde ve yıl boyunca süren gösterimlerde binlerce minik izleyiciyi tiyatroyla buluşturdu. Atatürk Kültür Merkezi’nde ve Sarnıç Naim Süleymanoğlu Kültür Merkezi’nde sahnelenen tiyatroları izleyen çocuklar, sanatın büyülü dünyasında yolculuğa çıktı.
Belediyenin düzenlediği Minik Ressamlar Atölyesi’ne katılan çocuklar da resim eğitmenleri eşliğinde yeteneklerini tuvale döktü.  

Editör: Atakan Şen