İGC Basın Ligi başladı İGC Basın Ligi başladı

İlk etapta Mehmet Akif ve Saygı mahallelerinin parselasyon planlarının askıya çıkarıldığı merkeze giderek vatandaşların sorularını tek tek yanıtlayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Halkımızın içi rahat olsun. Kentsel dönüşümü yüzde yüz uzlaşıyla yapacağız. Gültepe’nin makûs talihini vatandaşlarımızla birlikte, hiçbir mağduriyet yaşanmadan yeneceğiz” diye konuştu.

Konak Belediyesi, 14 mahalleyi kapsayan 300 hektarlık Gültepe planlarının uygulama planlarını askıya çıkarmaya başladı. Belediye uygulama imar planı doğrultusunda ilk parselasyon planının çalışmalarını da tamamlayarak askı sürecini başlattı. İlk etapta Mehmet Akif ve Saygı mahallelerinin parselasyon planları, Gültepe Toros Kapalı Pazaryeri ve Sosyal Tesisi içinde kurulan Bilgilendirme Merkezi’nde ve www.konak.bel.tr internet adresinde 12 Haziran itibarıyla 1 ay askıya çıkarıldı. Planları hazırlayan teknik ekip de vatandaşlara bilgi vermek üzere merkezde görevlendirildi.

Planlar askıda, başkan denetimde

Planlar askıya çıkar çıkmaz Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret ederek, ekiplerin çalışmalarını denetleyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, planları inceleyen vatandaşların sorularını yanıtladı. Batur, Gültepe Semti Kentsel Dönüşüm Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Latif Aydoğdu’yu da gelinen son nokta ve süreçle ilgili ayrıntılı olarak bilgilendirdi. Başkan Batur’a Konak Belediye Meclisi üyeleri ve bölge muhtarları da eşlik etti.

“Yüzde yüz uzlaşıyla yapacağız”

Planları vatandaşların daha kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla Gültepe Toros Kapalı Pazaryeri ve Sosyal Tesisi içinde kurdukları Bilgilendirme Merkezi’nde askıya çıkardıklarını söyleyen Başkan Batur, “Vatandaşlarımız tapularıyla, ellerindeki belgelerle bu merkezimize başvuracak ve hangi imar adalarında yer aldıklarını, hisse oranlarının ne olacağını, parselasyondan sonraki sözleşme sürecinde ellerinde ne kadarlık bir tapu miktarı kalacağını buradan öğrenecek. Askıya mahalle mahalle, 50 hektarlık alanlar olarak çıkıyoruz. Süreci böylece daha sağlıklı yürüteceğimize inandık. Sırasıyla diğer mahallelerimizin planlarını da askıya çıkaracağız. Vatandaşlarımız gelecek, planları hazırlayan tüm teknik ekibimiz de burada. Vatandaşlarımızın aklındaki tüm soru işaretlerini yanıtlayacağız. Parselasyon planı askıdan indikten sonra gerekli değerlendirmeleri yapıp sözleşmelere başlayacağız. Halkımızın içi rahat olsun. Kentsel dönüşümü yüzde yüz uzlaşıyla yapacağız. Uzlaşmadan, anlaşmadan inşaata başlamak mümkün mü? Biz uzlaşarak ilerleyeceğiz. Gültepe’nin makûs talihini vatandaşlarımızla birlikte, hiçbir mağduriyet yaşanmadan yeneceğiz” diye konuştu.

“Yerlerinizi bundan sonra hiç satmayın”

Kiraya çıkıldığında belediyenin vatandaşlara kira yardımı da yapacağını belirten Başkan Batur, vatandaşlara seslenerek şöyle konuştu:

“Yerlerinizi satmayın, hele bundan sonra hiç satmayın. Evlerinizi, arsalarınızı elden çıkarmayın. Müteahhitlerle anlaşma ya da hisse satma yoluna girmeyin. Burada yaşayan vatandaşlarımız yıllardır buraların cefasını çekiyor. Biz istiyoruz ki, şimdi sefasını da burada yaşayan vatandaşlarımız sürsün. Burada oluşacak gelirden buradaki vatandaşlarımız yararlansın istiyoruz. Sözleşmeleri de vatandaşlarımızla Konak Belediyesi olarak biz yapacağız. Daha sonra da sözleşmeler hangi adada biterse o adadan çalışmalara başlayacağız.”

İkinci sırada Ulubatlı var

İlk olarak Mehmet Akif ve Saygı mahallelerinin parselasyon planlarını askıya çıkaran Konak Belediyesi, süreci Ulubatlı Mahallesi’yle devam ettirecek. Etaplar halinde çalışılarak tüm mahalleler sırasıyla askıya çıkarılacak. Planları askıya çıkacak bölgeler vatandaşlara önceden bildirilecek. Toros Kapalı Pazaryeri ve Sosyal Tesisi içinde kurulan Bilgilendirme Merkezi’nde planları hazırlayan teknik ekip mesai saatleri içinde hazır bulunarak, vatandaşların sorularını yanıtlayacak ve detaylı bilgilendirme yapacak

Gültepe’de yeni hayat başlıyor

Gültepe Bölgesi 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, Çınartepe, Atamer, Millet, Murat, Trakya, Anadolu, Saygı, Mehmet Akif, Ulubatlı, Yirmialtı Ağustos, Yavuz Selim, Zeybek, Huzur ve Cengiz Topel olmak üzere 14 mahalleyi kapsıyor. Yaklaşık 300 hektarlık bir alanda uygulanacak planlarda en dikkat çeken detay ise sosyal donatı ve kişi başına düşen yeşil alan miktarındaki artış.

Editör: Alper ÜNALAN