Gıda sektöründeki üretim faaliyetlerinin yanında kanatlı sektörüne de hizmetler sunan; enerji, teknoloji ve tarım alanında faaliyetlerini sürdüren Güres Group, yeni yatırımlarıyla birlikte 2023 yılında küresel pazardaki ihracat payını artırmayı ve hedef ülkelere zengin ürün çeşitliliğini sunmak istiyor.

Hedef ülkeler belirlendi
Yıllık 1 buçuk milyar yumurta üretimiyle Türkiye’nin sektöründe öncüsü olan Güres Group, dünya pazarında Türk markasını başarıyla temsil ediyor. Güres Group Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Güres, şirketin 2023 hedeflerinden bahsederken şöyle konuştu;
“Küresel pazardaki payımızı artırmayı ve belirlediğimiz hedef ülkelere ürün çeşitliliğimizi sunarak aranan marka olmayı sürdürmek istiyoruz.” 

İthalatın önü kesilecek
Bugüne kadar yurt dışından ithal edilen yumurta tozunu, Türkiye’de üreterek ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Güres Group, ürün portföyünü geliştirirken yumurtaya katma değer kazandırarak ihraç etmeyi sürdürüyor. Türkiye’nin gıda ve yumurta ihracatındaki ürün çeşitliliğini zenginleştirdiklerini belirten Fatih Güres, “Pastörize sıvı yumurta, bıldırcın yumurtası, bıldırcın eti ve tavuk yumurtasını halihazırda ihraç ederken, yeni ürünümüz yumurta tozunu da dünya pazarına sunuyoruz” dedi.

Turizmde “HORECA” sevinci Turizmde “HORECA” sevinci

İhracatta hedef yine zirve
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre; 2021 yılında yaptığı ihracatla Ege Bölgesi’nde zirveye yerleşen Güres Group, bu yıl yine ihracatta hedefi zirve olarak belirledi. AB ülkelerinin tamamını Güres kalitesiyle tanıştırmak istediklerini belirten Güres Group Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Güres, “Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Bahreyn, Kuveyt, İtalya, Arnavutluk gibi ülkelere yaptığımız ticareti her geçen gün geliştiriyoruz. Hedef ülke olarak belirlediklerimizin arasında ise Japonya, Çin, Hong Kong, Singapur, Filipinler gibi Uzakdoğu ülkeleri ve Suudi Arabistan bulunuyor. Güçlü olduğumuz Ortadoğu pazarında ise payımızı büyütmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Yenilenebilir enerjiye yatırım sürüyor
Sürdürülebilir çevre politikasını üretimin her aşamasında benimsediklerini aktaran Güres Group Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Güres, “Yenilenebilir enerji yatırımlarımız devam ediyor. Tavuk gübresinden elektrik üretebilen çevreci biyokütle enerji tesisimiz ile saatte 2.3 megavat elektrik üretebiliyoruz. Ayrıca 2 megavat elektrik enerjisi üretebilen mevcut GES’imizin yanına, 3 megavat daha ekliyoruz. Ülkemizin özellikle enerji alanındaki dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak, çevreci ve sürdürülebilir enerji yatırımlarına devam edeceğiz” diye konuştu.

Editör: Atakan Şen