2021 yılı Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı olması sebebiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. Bu yıl aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı tarafından 'Yunus Emre ve Türkçe Yılı' olarak ilan edildi. Bu kapsamda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Özüyle Sözüyle Yunus Emre’ adlı program Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Programa İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri ve eğitim yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulundan akreditasyon atağı EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulundan akreditasyon atağı

İzmir Olgunlaşma Enstitüsü tarafından özveriyle hazırlanan Yunus Emre temalı ‘Sevelim Sevilelim‘ adlı serginin açılışı gerçekleştirildi. Sergi davetliler tarafından büyük ilgi gördü.

IMG-20211113-WA0006

Her çağda yeni kalmayı başarmış bir şair: Yunus Emre

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, yaptığı açılış konuşmasına “Türk halk şairlerinin tartışmasız öncüsü, sevgi ve hoşgörünün temsilcisi olan büyük mutasavvıf ve dil ustası Yunus Emre’nin 13. yüzyıldan bize öğüt olarak bıraktığı evrensel ve manevi değerlerimizi paylaşmak ve onu anmak için bir araya geldik. Yunus’u anlamak demek insanın kendisini, dilini, dinini, memleketini kültürünü ve evrensel değerlerini anlamaktır” diyen Yentür, Yunus Emre’nin yalnızca yaşadığı çağı değil günümüze kadar bütün çağları etkilediğini vurguladı ve şunları ekledi; “İnsanın problemleriyle içtenlikle ve büyük bir sevgiyle ilgilenen Yunus, çağımız insanının uzun tecrübelerden sonra bilincine vardığı insani değerleri, yüzyıllar öncesinde vurgulamıştır. ‘Her dem yeni doğarız / Bizden kim usanası’ diyen Yunus Emre her çağda yeni kalmayı başarmış, bütün coğrafyalara sesiyle, eserleriyle ulaşmış müstesna bir şairdir.”

IMG-20211113-WA0009
Program Yunus Emre’nin Türkçe’nin önemini vurgulayan; sevginin, kardeşliğin, dostluğun, birlik ve barışın sözcüsü haline gelen şiirlerinden yola çıkılarak edebi kimliğini ve insani değerlerini ele alan panel ile devam etti. Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şubesi Başkanı Levent Ertekin’in moderatörlüğünü yaptığı panelde Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof. Dr. Şerif Ali Bozkaplan ‘Yunus Emre ve Türkçemiz’, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Prof. Dr. Kenan Erdoğan ‘Tasavvuf Edebiyatı ve Yunus Emre’, Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Türkeri ‘Yunus Emre’de Etik Değerler’ konularını ele aldı. Panel sonrasında ise Şef Tunca Yüksel yönetiminde TRT İzmir Radyosu ses ve saz sanatçıları tarafından Yunus Emre’nin bestelenmiş şiirlerinden oluşan bir konser icra edildi.

Editör: Alper ÜNALAN