İşitme cihazlarında SGK katkısı yüzde 20 artışla bin liradan bin 200 liraya çıkarken, işitme cihazının fiyatı ise 12 bin lirayı buldu. Duruma tepki gösteren vatandaşlar “Her şeye yüzde 100 zam geldi. Ama işitme cihazlarındaki devlet katkısı yüzde 20 arttı. İktidar yaşlılara, ‘görmeyin, duymayın, konuşmayın mı’ diyor” şeklinde serzenişte bulunuyor. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili, çok sayıda yaşlı ve emekli tarafından kendisine aktarılan konuyu Meclis gündemine taşıdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Sertel, “Çoğunluğu ithal olduğu bilinen ve yüzde 100’den fazla zam gelen işitme cihazlarına verilen devlet katkısında aynı oranda artışa gitmeyi düşünüyor musunuz” diye sordu. 

GÖRMEYİN, DUYMAYIN, KONUŞMAYIN!

İşitme cihazlarını çoğunlukla yaşlı ve emekli kimselerin kullandığını ifade eden Sertel, yeniden değerleme oranı dahi yüzde 36 olurken işitme cihazlarına sağlanan katkıda sadece yüzde 20’lik artışın yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Sertel, şunları söyledi:

Başkan Saygılı’dan AK Parti’nin 22. kuruluş yıl dönümü mesajı Başkan Saygılı’dan AK Parti’nin 22. kuruluş yıl dönümü mesajı

“Kulağı ağır duyan bir vatandaşımız bunu raporladıktan sonra işitme cihazı için SGK tarafından bin 200 liralık katkı veriliyor. Bu hak kendisine 5 yılda bir verilen hak üstelik. Bu rakam 2021 yılında bin lira idi. Yüzde 20 artışla bin 200 TL oldu. Ama çoğunluğu ithal olan işitme cihazlarının fiyatları dolarla birlikte fırladı. En alt kalite bir işitme cihazı 5 bin liradan başlıyor 12 bin liraya kadar çıkıyor. Bu durumda emekli bir vatandaşımız en düşük kalite cihazı alsa dahi cebinden 3 bin 800 lira vermesi gerek. Emeklilerimiz açlık sınırında yaşarken bu paraları nasıl ödeyecek? Bana ulaşan emeklilerimiz ‘İktidar bizden ne istiyor? Bizlerin görmesini, duymasını, konuşmasını istemiyor mu? En düşük emekli maaşı 2 bin 500 lira oldu. Bu parayı alan bir emeklinin kulağı ağır işitiyorsa bu cihazları nasıl alacak? Belli ki iktidar bizleri gözden çıkarmış. Bugün iktidardakiler biz yaptık oldu, diyor. Sandık geldiğinde de biz gereğini yapacağız” gibi eleştirilerini sıralıyor. Bir devlet el üstünde tutması gereken yaşlı vatandaşlarına bu zulmü neden yapar. Emekli ve yaşlı vatandaşlarımız hiçbir şeyden çekmedi AKP’den çektiği kadar. Her şeyin fiyatının arttığı net bir şekilde ortada iken SGK ya cihazın tamamını karşılamalı ya da ödediği katkı payında ciddi bir iyileştirme yapmalı.”

Editör: Alper ÜNALAN