İnek şaban Kibar Feyzo, Tosun Paşa, Kapıcılar Kralı. Nam-ı diğer gülen adam.

Canlandırdığı her bir karakterde bizi bambaşka dünyalara götüren ustaların ustası. Kemal Sunal.

Soğuk bir kasım sabahında, 10 Kasım 1944'te Malatya’da dünyaya geldi. "Aslen 10 Kasım doğumluyum ama atamın vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem, gülemem. Benim doğum günüm 11 Kasım'dır" dedi. Ve doğum gününü her yıl 11 Kasım'da kutladı.

Ertem Eğilmez'in "Tatlı Dillim" filmiyle beyaz perdeye adım attı. Ve o günden sonra oynadığı tüm rollerle hem hafızalara hem de gönüllere kazındı. Bazen Zübük oldu politikaya girdi. Bazen de dilenci kılığındaydı. Adı Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinin arasına altın harflerle yazıldı. Neredeyse her filmi kült oldu. Türkiye'nin Şabanı, Kibar Feyzo'su, Tosun paşa'sıydı.

Çiğli Belediyesi’nde ‘bankamatikçi’ temizliği! Çiğli Belediyesi’nde ‘bankamatikçi’ temizliği!

O güldü, zor günlerle mücadele eden bir ülke güldü. O ağladı, göz yaşları ardından sel oldu aktı. Herkesin içinden bir parçaydı. Kiminin saflığı. Kiminin temizliği. Kiminin hayalleriydi. Hayat verdiği her rolde çok sevildi.

Düttürü Dünya filmiyle 2. Ankara Film Festivali'nde, Kapıcılar Kralı filmiyle de 14. Antalya Film Festivali'nde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. 35. Antalya Film Festivali'nde, ölümünden sadece 2 yıl önce yaşam boyu onur ödülü verildi 'Gülen Adam'a.

Usta oyuncu yaşamı boyunca 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde beklenmedik bir şekilde aramızdan ayrıldı. Ardında milyonlarca seveni, hayranı ve unutulmayacak filmleri kaldı.

Editör: Alper ÜNALAN