İzmir’in turizmde hak ettiği yerde olmadığını dile getiren Tercan, ''30 yıl önce İzmir, Türkiye turizminden yüzde 10 pay alıyordu, son yıllarda Türkiye turizminden yüzde 4 civarı pay alıyor. İzmir deniz, kum, güneş üçlüsünü kullanamıyor. Ayrıca tarih, kültür turizmi hazinelerine sahibiz. Kullanılmayan termal sularımız, zeytin, zeytinyağı kültürümüz, Old Town diye tabir edilen Kemeraltı, Agora aksımız var. İzmir merkezine yakın birbirinden şirin kasabalara, ilçelere sahip. Biz imkanlarımız dahilinde bir şeyleri ateşlemeye çalışıyoruz ama yetkimiz yok, yetkili olanlar da toplantı yapmaktan eylem yapamıyor'’ diye konuştu.

Bulent-Tercan

İzmir’in tanıtım eksikliğine dikkat çeken Tercan, kentin turizmde aksayan yönlerini şöyle sıraladı: ‘İzmir, yurt dışı fuarlara etkin katılım sağlamalı, yurt dışından gazetecileri, tur operatörlerini getirip Fam Tripler düzenlemeli, yurt dışı yayınlara reklamlar vermeli. Kıyı bölgelerindeki otellerimiz yabancı tur operatörleri ile kontratlar yapıp çalışıyorlar, bu yüzden kıyılarda yabancı turist görüyoruz. Metropol ilçeler ve şehir merkezi turist fakiri. Önce üzülüp bu konuyu dert edinmek gerekiyor. İzmir Körfezi uzun yıllar hor kullanılmış, fosseptik olarak değerlendirilmiş. Kuşaklama kanalı, arıtma tesisleri yapıldı ama yetersiz. Fakat tam anlamı ile temizleme gerçekleşmedi. Denizle, körfezle barışık değiliz. Oysa temiz denizde yelken, sörf, hatta yüzme yaygınlaşır, İzmir Fransa’nın Nice kentini aşar. Tarihi Liman Kenti, Unesco aday listesinde. Yönetiminde yer aldığım bir başka turizm örgütü Skal İzmir Kulübü olarak Unesco Miras listesine kesin kabulü için destek veriyoruz. Eğer Unesco listesine girerse uluslararası bilinirliliği artacak, İzmir merkeze daha fazla turist gelecek. İzmir Tarihi Liman Kenti ve Agora fevkalade önemli bir değer. Bu arada İzmir’in Unesco Dünya Miras Listesine girmiş olan Bergama ve Efes’in tanıtımının yapıldığı da söylenemez. Büyük vurdumduymazlık. Unesco iyi pazarlanıp tanıtılırsa şehre kişi başı yüksek harcama yapan turist çeker.’'

İzmirli Gelinlik, Damatlık ve Abiyeciler Londra’da İzmirli Gelinlik, Damatlık ve Abiyeciler Londra’da

Erken rezervasyonlar artacak
Pandemi nedeniyle geçen yılın sıkıntılı geçtiğini belirten Tercan, ‘Turizm Bakanlığının uygulamaya soktuğu Güvenli Turizm Sertifikası sayesinde, sektöre ve müşterilere güven geldi, özellikle iyi bir yerli turist hareketliliği yaşandı. 2021’de bir nebze olsun Turizm Sektörü nefes aldı. Artık otellerimiz otellerimiz pandemi tecrübesi kazandı, kurallara uyarak hazırlık yapılıyor. Hem tesis içlerinde hem otellerin plajlarında önlemler devam edecek. Dünyadaki pandemi seyrine göre yabancı turist sayısında yüzde 25 artış bekliyoruz. Erken rezervasyonlar Ocak 2022’den sonra ivme kazanacaktır. 2022’nin 2021’den daha iyi bir yıl olacağını şimdilik öngörebiliyoruz. İnşallah salgın daha da kontrol altına alınabilirse iyi bir turizm yılı geçireceğiz. Bizim hedefimiz 5 milyon turist getirmektir.'' şeklinde konuştu.

Editör: Atakan Şen