16-18 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleşen etkinlikte Türk firmalar ile yabancı şirketler arasında 410 ikili görüşme yapıldı. Görüşmelerin çok olumlu geçtiğini ifade eden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Oda olarak, Ticaret Bakanlığımızın sağladığı sektörel alım heyeti desteğinden yararlanarak 22 ülkeden 174 yabancı alıcıyı kentimize getirdik. Yurt dışından davet ettiğimiz alım heyetlerini, İZFAŞ ile birlikte katılımcılarımızın ve üyelerimizin önerileri doğrultusunda titizlikle seçiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve emeği geçen komitelerimize teşekkür ediyoruz” dedi.


3 GÜN SÜRDÜ
Türkiye ve dünya moda sektörünü İzmir'de buluşturan İzmir 15. Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı, yurt içi ve yurt dışından 2 binin üzerinde katılımcı ile kent ekonomisine de hareketlilik getirdi. 19 Kasım Cuma günü sona eren fuar, pek çok önemli iş bağlantısının da kurulmasına vesile oldu. Ticaret Bakanlığı’nın destekleri ve İZFAŞ iş birliği ile İZTO tarafından gerçekleştirilen “Gelinlik, Damatlık ve Abiye Alım Heyeti İkili İş Görüşmeleri” kapsamında, tekstil sektöründe faaliyet gösteren İZTO’ya üye firmalar ile 22 ülkeden 174 yabancı alıcı firma temsilcisi bir araya geldi. 410 ikili görüşme yapıldı.

izto (1)-min
YENİ PAZARLARA AÇILACAĞIZ
İzmir’in tek başına Türkiye’deki gelinlik üretiminin yüzde 70’ini karşıladığını ve 40’tan fazla ülkeye ihracat yaptığını belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Alım Heyeti ile Odamızda üç gün boyunca ikili görüşmeler organize ettik. Heyet, İzmir’de kaldığı süre boyunca fuarı da ziyaret ederek fuar katılımcıları ile ticari bağlarını güçlendirdi. Bundan sonrası için de Alım Heyetleri konusunda farklı çalışmalarımız olacak. Sektörümüzün ihracat ağını geliştirebilmemiz için önümüzdeki yıllarda daha önce açılmadığımız hedef pazarlardan da alım heyeti getirmemiz önemli. Bu konuda da hemen çalışmalarımıza başlayacağız” dedi.

Sanayici ara eleman ihtiyacını karşılama arayışında Sanayici ara eleman ihtiyacını karşılama arayışında


60 METREKAREYE YÜZDE 50 DESTEK
İZTO olarak uluslararası nitelikli fuarlara sağladıkları desteğin de arttığını söyleyen Başkan Özgener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın zamanda yönetim kurulumuzun almış olduğu kararla 60 metrekareye kadar olan katılımları yüzde 50 oranında destek kapsamına aldık. Bir önceki fuara katılan üyelerimiz de bu puana ilave yüzde 5 oranında daha destek alabilecekler. Avrupa’nın en büyük gelinlik imalatının yapıldığı kentimizi, Odamızda oluşturduğumuz İhracat Destek Ofisi katkısı, UR-GE projeleri ve Alım Heyeti programlarımızla dünya sıralamasında önemli bir yere taşımak için çalışmaya devam edeceğiz. Ticaret Bakanlığımıza, ihracatımızın geliştirilmesine Alım Heyeti ve UR-GE projeleri kapsamında verdiği destek için teşekkür ederiz.”

Editör: Atakan Şen