Başkan Çiçek’in İlk Toplantısı Muhtarlarla Başkan Çiçek’in İlk Toplantısı Muhtarlarla

Özellikle Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde sağlıklı yaşlanmayı destekleyici aktivite ve kurslar gerçekleştiriliyor. Haftanın beş günü belli bir programda devam eden resim, müzik, satranç, akıl ve zeka oyunları, yabancı dil, briç dersleri ile ileri yaştaki vatandaşlar sosyal aktivitelerini geliştiriyor. Ayrıca merkezde salon dansları ve halk oyunları, fiziksel ve beden egzersizleri, örgü ve cam boyama kursları da veriliyor. 

HAYAT BOYU ÖĞRENME 

Hayat boyu öğrenme eğitim-öğretim programıyla sağlıklı, başarılı ve aktif yaş almayı desteklemek amacıyla geçtiğimiz Şubat ayında kurulan 3. Yaş Üniversitesi çatısı altında gerçekleştirilen çalışmalar da yoğun tempoyla devam ediyor. İlk mezunlarını geçtiğimiz haftalarda veren 3. Yaş Üniversitesi’nde ileri yaşta görülen hastalıklar; yaşlılığın psikolojik, sosyolojik ve hukuki boyutuna ilişkin eğitimler veriliyor. Ayrıca; felsefe, sağlıklı beslenme, parazitoloji, botanik, bütüncül tıp, ileri yaşta fiziksel aktivitenin önemi, psikodrama, öykü yazarlığı ve İspanyolca dersleri de veriliyor. Gönüllü öğretim üyelerinin dersler verdiği 3. Yaş Üniversitesi eğitim programına önümüzdeki süreçte mitoloji, iletişim ve drama derslerinin de eklenmesi planlanıyor. İlk yıl 105 mezun veren 3. Yaş Üniversitesi mezunlarının belirledikleri çeşitli kulüplerle bir araya gelerek aktif kalmalarına destek verilmesi planlanıyor.

GÜNDÜZ YAŞAM MERKEZİ

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın vizyon projelerinden biri olarak yaşama geçirilen Karşıyaka Belediyesi Gündüz Yaşam Merkezi de Alzheimer hasta ve hasta yakınları için faaliyet veriyor. Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi ve Ege Geriatri Derneği iş birliğinde hizmet üreten merkezde günlük yaşam aktivitelerini yardımsız gerçekleştirebilen 1. evre Alzheimer hastaları konuk ediliyor. Gün içerisinde 10.00-13.00 ve 14.00-17.00 saatlerinde 8-9 kişilik olmak üzere iki grup halinde hastaları ağırlayan merkezde; fiziksel ve hastaların motor becerilerinin gerilememesi için çeşitli aktiviteler gerçekleştiriliyor, zeka oyunları oynanıyor. Hastaların sosyalliklerini kaybetmemelerini sağlamak amacıyla çay saatleri, müzik dinletisi, belgesel ve kısa film gösterimleri gerçekleştiriliyor; sohbetler ediliyor. İki hemşire, bir psikolog ve bir sosyal hizmet uzmanıyla hizmet üreten merkezdeki bu etkinlikler 1. evre Alzheimer hastası olan yaş almış büyüklerin 2. evreye geçişlerini geciktiriyor. Ayrıca; Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi tarafından hasta yakınlarına her perşembe hasta destek programı adı altında eğitimler veriliyor. Merkeze kayıtlı hastaların yakınları aranarak eğitimler hakkında bilgilendiriliyor. Eğitimlere merkeze kayıtlı olmayan Alzheimer hastası yakınları da katılabiliyor. Merkezden hali hazırda 36 kişi yararlanıyor.

ÇAĞRI MERKEZİ ARAMA YAPIYOR

Öte yandan; kentte yaşayan ileri yaştaki vatandaşların bireysel yaşamını sürdürmesine katkı sağlamak için de bazı çalışmalar yürütülüyor. Belediye tarafından 65 yaş üstü vatandaşlar için düzenlenen kent turlarına katılan ileri yaştaki bireyler form dolduruyor ve sisteme kayıtları gerçekleştiriliyor; şu an sisteme kayıtlı 3 bin kişi bulunuyor. Çağrı merkezi çalışanları haftada yaklaşık 500 vatandaşı arayarak durumları hakkında bilgi alıyor, herhangi bir ihtiyacı olan vatandaşlar ilgili birimlere yönlendiriliyor. Ücretsiz bir şekilde düzenlenen Tire, Ödemiş ve Seferihisar turları ayda iki kez gerçekleştiriliyor.

BİN 400 YAŞLIYA EVDE TAMİR HİZMETİ VERİLDİ

Pandemi sürecinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için başlatılan evde küçük arıza, tamir ve bakım hizmeti de devam ediyor. Tamamen ücretsiz bir şekilde verilen hizmet sayesinde evlerinde küçük arıza, elektrik problemleri, tesisat sorunları, tamir ve bakım ihtiyacı olan 65 yaş ve üzeri yaş almış büyükler belediye ile iletişime geçerek destek alabiliyor. Şu ana kadar yaklaşık bin 400 kişiye hizmet veren uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşlar 444 1 575 veya 0232 324 82 68 numaralı hatlardan iletişim kurabiliyor. 

Ayrıca ileri yaştaki vatandaşların sosyal yaşam içerisinde aktif yer almasını desteklemek için kitap kulübü buluşmaları düzenleniyor. Çatı Bostanlı’da gerçekleştirilen buluşmalar 15 günde bir tekrar ediliyor.

Editör: Atakan Şen