Karşıyaka Belediyesi, her ay ücretsiz olarak gerçekleştirdiği eğitimlerle evlerde yapılabilecek tarımsal uygulamalar konusunda vatandaşları bilinçlendiriyor. Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay döneminde kurulan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde sene başından bu yana 16 kez “Kompost Eğitimi” ve 12 kez “Dikey Tarım ve Balkon Bahçeciliği Eğitimi” düzenlendi. Müdürlükte görevli uzmanlar tarafından verilen eğitimlere katılan yüzlerce yurttaş; balkonlarında kolaylıkla sebze ve meyve yetiştirme yollarını, organik atıklarını komposta dönüştürme yöntemlerini öğrendi.

DİKEY TARIM MÜMKÜN

Balkon Bahçeciliği ve Dikey Tarım Eğitimi’nde; bahçe alanı olmayan evler için balkon, teras gibi alanlarda dikey tarım ürünlerinin dikey yığılı katmanlarda nasıl yetiştirilebileceği aktarılıyor. Bu alanlarda üretilebilecek sebze, meyve ve çeşitli bitkiler hakkında bilgiler veriliyor. Kompost Eğitimi’nde ise ev içi organik atıkların geri dönüştürülmesi için en ideal yöntem olan organik gübre yapımı öğretiliyor. Doğal atıkları çöpe karıştırmadan ayrı bir yerde biriktirerek komposta dönüştürmenin doğaya ve toprağa sağladığı katkılar anlatılıyor.

Başkan Çiçek’in İlk Toplantısı Muhtarlarla Başkan Çiçek’in İlk Toplantısı Muhtarlarla

Bostanlı’daki Şehit Muhittin ve Ayşe Dudu Sağıroğlu Tohum Merkezi’nde her ay belirli günlerde gerçekleştirilen eğitimlerin tarih ve saat bilgileri, Karşıyaka Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.

TOPLUMSAL BİLİNCE KATKI

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Yeterli ve sağlıklı gıdaya erişim, şehirlerin en önemli sorunlarından biri olma yolunda hızla ilerliyor. Bu nedenle üreticilerimizi ve tarımı desteklerken, kent ölçeğinde de çözümler üretmeye çalışıyoruz. Sadece tüketmekle kalmayıp, aynı zamanda üretmemiz gerektiğine inanıyoruz. Düzenlediğimiz eğitimlerle; yurttaşlarımızı imkanları ölçüsünde tükettiğini üretmeye teşvik ediyor, bu yolda toplumsal bilinci güçlendirmeyi hedefliyoruz. Üretmeye ilgi duyan; sağlığına, bütçesine ve doğaya katkı sunmak isteyen herkesi eğitimlerimize bekliyoruz” dedi.

Editör: Birgül Gümüştaş