Bornova Kınalı Bamyası’na koruma kalkanı Bornova Kınalı Bamyası’na koruma kalkanı

Kızılay İzmir Şube Kadın Teşkilatı tarafından, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 9 Nisan 2022 Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Etkinlik, çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan kanser hastalığının, bütüncül yaklaşım ile mücadelesinde farkındalık oluşturmak amacıyla  “Bilirsen Yönetirsin” sloganı ile hem konferans hem de konser olarak düzenleniyor. Kızılay İzmir Şube Kadın Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Sorumlusu Gonca Aslan, proje fikrinin nasıl ortaya çıktığını ve paydaşlarıyla olan iş birliğini anlattı. Aslan, “Ailesinde kanser hastası yakınları olan hatta kendisi de kanser hastalığı geçirmiş biri olarak, bu süreçten geçen insanlara katkı sağlamak amacıyla böyle bir projeyi gerçekleştirmek istedik. Projemiz, vizyonu Türkiye’de ve dünyada, insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanında bulunan kuruluş olan Kızılay'ın, İzmir Şubesi Kadın Teşkilatı bünyesinde hayata geçirilmek üzere planlandı. Projemize, İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplum Sağlığı Daire Başkanlığı ve İyileştirmek İyiliktir Derneği çözüm ortaklarımız olarak destek verdi” dedi.

Kanser ile mücadelede bütüncül yaklaşım önemli

Kanser ile mücadelede bütüncül yaklaşım hakkında da bilgi veren Aslan, “Kanser ile mücadelede bütüncül yaklaşımın amacı, kanserin ya da tedavilerinin yarattığı fiziksel, ruhsal, sosyal veya finansal tüm sorunları erkenden tespit edebilmek ve kişiye özel ihtiyaçları belirleyerek, yaşam kalitesini artıracak ve hastalık sürecini iyileştirecek şekilde bütüncül bir süreç yönetimi yapmak. Kanser, zorluk derecesi yüksek bir hastalık. Kanseri tedavi etmek her zaman kanserli hastayı tedavi etmek anlamına gelmez. Hastanın tedaviye uyumunu sağlamak, hastalığın gidişatına olumlu olarak yansır. Doktorların kanser hastalığının tedavisi sürecinde bilimsel teknikleri, psiko-sosyal dengeyi koruyan bir tedavi stratejisini benimsemesi de hastanın iyileşme sürecine olumlu katkı sağlar. Kanser hastalığı konusunda yeterli bilinç sağlanır, süreç iyi anlatılır ve yönetilirse ortaya yüz güldürücü sonuçlar çıkar. Biz de bu gibi etkinliklerle bilinç oluşturup farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz” diye konuştu. 

İş birliği Önemli

Kızılay İzmir Şube Kadın Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Birman da İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplum Sağlığı Daire Başkanlığı ve İyileştirmek İyiliktir Derneği ile iş birliği ile düzenlenen Genel Cerrah Prof. Dr. Ünal Aydın ve Psikolog Eren Korkmaz’ın konuşmacı olduğu konferansta “Bilirsen Yönetirsin” sloganı ile kanserle mücadelede bütüncül yaklaşımın konuşulacağını söyledi. Birman, müziğin iyileştirici gücünü vurgulayarak bundan faydalanmak amacıyla dünyaca ünlü Devlet Sanatçısı Gülsin Onay ve genç yetenek İlyun Burkev’in bir piyano resitali sunacağını belirtti. “ Bu gibi farkındalık projeleri çok önemli. Kızılay İzmir Şubesi Kadın Teşkilatı adına, projeye destek veren tüm çözüm ortaklarımıza teşekkür ederim” diyen Başkan Birman, elde edilecek gelirin dezavantajlı kanser hastalarının ihtiyaçları için kullanılacağını ifade ederek İzmirlileri konferans ve konsere davet etti. Ayrıca Kızılay Kadın İzmir Şubesi’nin birçok projeyi hayata geçirdiğini ve yeni projelerin de çok yakında gerçekleştirileceğini belirtti.

Editör: Atakan Şen