DEÜ’de Türk Dış İlişkileri Masaya Yatırıldı DEÜ’de Türk Dış İlişkileri Masaya Yatırıldı

Kiraz İlçesinde gerçekleştirilen dağıtım töreninde, İzmir’de arıcılık faaliyetlerine destek veren bir diğer proje olan “Kovanlarımız Yenileniyor, Bal ve Polen Üretimimiz Artıyor Projesi”’nin de kovan dağıtımı gerçekleştirildi. Törene, Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu, İzmir İl Tarım ve Orman Müdür Yard. Oktay Darcan’ın yanı sıra, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ferhan Eroğlu, Siyasi Partilerin temsilcileri ve üreticiler katıldı.

WhatsApp Image 2021-11-09 at 12.51.40 (1)
Törenin açılışında konuşan Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, Kiraz İlçesinin bal üretimi için çok uygun olduğunu belirterek, “Kapasitemiz göz önüne alındığında ilçemizde arıcılık faaliyetlerinin ve bal-polen üretiminin azlığı dikkat çekiyor. Bu üretim miktarını artırmayı hedefleyen bu projenin gerçekleşmesi ve devamı bizim için çok memnuniyet verici” dedi. Titiz, Ayrıca küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine ciddi anlamda can suyu olacak damızlık küçükbaş hayvan hibe programının da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çok kıymetli desteklerinden biri olduğunu vurguladı.

WhatsApp Image 2021-11-09 at 12.51.40 (4)
İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Oktay Darcan ise yaptığı konuşmada; "İzmir İli küçükbaş hayvancılıkta batıdaki 3 büyük üretici ilden bir tanesi. Küçükbaş hayvan dağıtım programında İzmir’de 300 üreticimize 4800 küçükbaş hayvan dağıtımı yapılıyor. Bakanlığımızın bu programda küçükbaş hayvancılıkta ülkemiz için planladığı desteğin yarısı İzmir’e veriliyor. Sayın Bakanımıza bunun için teşekkür ediyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2021-11-09 at 12.51.40 (2)
Arı kovanı desteğinin de önemine değinen Darcan, İzmir’de yılda 1500 ton bal üretildiğine işaret etti ve “İlimizin potansiyeli bunun daha da üstünde. Biz bu potansiyeli yakalamak ve üreticilerimizi desteklemek için toplam 410 üreticimize 5’er adet, toplam 2050 adet polen tuzaklı kovanı %100 hibe ile dağıtıyoruz. Kiraz ilçesinde kovan desteği talep eden tüm üreticilerimize bu kovanları hibe ettik. ilçede hem küçükbaş hayvancılık, hem de arıcılık potansiyeli yüksek. Biz bu potansiyeli değerlendirerek üretimi artırmayı ve bölge üreticisinin kalkınmasını hedefliyoruz. Dağıtımı yapılan kovanların ve küçükbaş hayvanların takipçisi olacağız. Üreticilerimize her zaman olduğu gibi teknik destek vermeye de devam edeceğiz” dedi.


Açılış konuşmalarından sonra protokol eşliğinde gerçekleştirilen kura çekiminin ardından üreticiler hayvanlarını ve kovanlarını yetkililerden teslim aldı.

Editör: Alper ÜNALAN