Kutlama programı,  Cumhuriyetimizin  demokrasiden ve özgürlükten yana cesur kalemleri Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun “Cumhuriyet’in 100.yılında Türkiye ve Demokrasi” söyleşisiyle  başladı.   Konak Belediyesi katkılarıyla Güzelyalı Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, 2010-2011 Dönemi Şube Yönetim Kurulu Üyesi Berkan Mahlıçlı’nın kolaylaştırıcılığını üstlendiği söyleşide Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu Cumhuriyet’in 100.yılında ülke olarak geldiğimiz nokta ve demokrasi karnemize ilişkin önemli tespitlerde bulundu. Söyleşinin sonunda söyleşiye katılan gençlerle fotograf çekilen yazarlar, okurlarının kitaplarını imzaladı.

İkinci etkinlik ise İzmir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Sunuculuğunu Deniz Dünyaoğulları Hünler’in üstlendiği  program, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşları ve çağdaş uygarlık yolunda hayatını kaybetmiş tüm aydınlar için Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından 1993 yılında kurulmuş, eğitimde fırsat eşitliği için bugüne kadar  sayısı 19.000’i aşan öğrenciye burs vermiş, İzmir’in ekonomik olanakları sınırlı dört bölgesinde Çağdaş Etkinlik Merkezi ve ilk Çağdaş Gençlik Merkezi’ni kurmuş ÇYDD İzmir Şubesi’ nin 30 yıllık yaşam öyküsünü anlatan video ile programa devam edilirken, videoyu izleyen seyirciler duygu dolu anlar yaşadı.

CHP’li Görkem Duman'a destek yürüyüşü CHP’li Görkem Duman'a destek yürüyüşü

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren  ÇYDD İzmir Şube Başkanı Onur Ertürkan konuşmasına  “Çağdaş Türkiye’nin gelecek güvencesi olma yolunda Cumhuriyet’imizin 100.yılını, ÇYDD İzmir Şubesi’nin 30.yılını tamamlamanın onurunu yaşıyoruz. Yolumuzda ilerlerken ailemize katılıp, elimizi hiç bırakmayan gençlerimize, aydınlık yarınlar yaratma çabamıza katkıda bulunan dostlarımıza teşekkür ediyoruz.” diyerek başladı. Eğitimde niteliksizliklere ve  PISA raporundaki eğitim sisteminin plumsuz durumuna değinen Ertürkan; ülkemizin matematik, fen bilimleri ve okuma becerilerinde OECD ülkeleri arasında ortalama puanlarının altında kaldığını belirtti. Sn. Ertürkan konuşmasında geçtiğimiz günlerde doğum günlerini kutladığımız, 2009 yılında da kaybettiğimiz Genel Başkan Prof. Dr. Türkan Saylan ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr.Türkel Minibaş’ ı saygıyla andı. “Çocuklarımız  kendi diline, kültürüne yabancılaştığı için okuduğunu anlamakta ve anlatmakta sorun yaşamaktadır. Eğitimin pedagojik temellerine aykırı ÇEDES (Çevreme duyarlı, değerlerime saygılıyım) projesi ile iyice dinselleştirilen eğitimin kalitesinin de düştüğü bir dönem yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi ve değerlerinden uzaklaşıldığı bu dönemde siz gönüllülerimiz ve bağışçılarımızla birlikte verdiğimiz mücadele daha da önem kazanmaktadır. Bugüne kadar olduğumuz gibi, bundan sonra da  sorunun değil çözümün parçası olmaya devam edeceğiz “ diyerek sözlerini tamamladı.” Konusmasının sonunda kendisinden önceki Şube Başkanı Gönül Kaya’yı sahneye davet eden Sn. Ertürkan, kendisine de emeklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Sn. Ertürkan’ın ardından İzmir Şubesi’nden mezun, her biri çağdaş dünyanın gerekliliklerini anlayan, bilgili, vizyon sahibi ve vatansever gençlerden 2019-2020 dönemi bursiyeri Sayın Hülya Tomak ve 2006-2007 yılı bursiyeri Seyit Kanıyolu konuşmalarını gerçekleştirdi. Geliştirdiği “yapay zeka destekli su yönetimi platformu” ile de bu yıl Sabancı Holding’ten 250 bin dolar yatırıma hak kazanan Hülya Tomak “Antakya’dan İzmire’e  ilk geldiğimde ÇYDD İzmir Şubesi ile tanıştım. Dernekten aldığım bursla eğitim hayatıma devam etme yanında, sosyal kültürel etkinliklerinde de  yeraldım. Burada kendime güvenmeyi, hayallerimi  gerçekleştirmenin herzaman mümkün olduğunu ve potansiyelimin farkına varmayı öğrendim”  dedi. Dünyada olumlu bir etki bırakmak gibi bir hayali olduğunu belirten Sn. Tomak,  bu yolda ilerlerken Prof. Dr. Türkan Saylan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamını, sözlerini kendine rehber edindğini belirtti.

Müzik Öğretmeni Seyit Kanıyolu ise, Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda okurken ÇYDD İzmir Şubesi ile tanıştığını belirtti. Sn. Kanıyolu  “Benim gibi doğup büyüdüğü yerde ekonomik ve sosyal imkansızlıkları olan bir çok gencin eğitimi için maddi ve manevi  çözüm yaratmaya çalışan bir şube burası. Şubemizde emek harcayan tüm gönüllülerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Eğitim hayatım boyunca birçok zorluk ve çaresizlik yaşarken benim yanımda olan, benim bugünlere gelmemde emeği olan ÇYDD İzmir Şubesi’ne hepiniz adına teşekkür ediyorum” dedi.

Gecenin onur konuğu olan, tam bağımsızlık, laiklik ve demokrasi konusunda basının özgür ve cesur kalemleri Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’a Genel Başkan Prof. Dr. Ayşe Yüksel ve Şube Başkanı Onur H. Ertürkan tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Barış Pehlivan konusmasında ÇYDD’den lise ve üniversite eğitimi boyunca burs aldığını ve  üniversite yıllarında Van’da ÇYDD’nin bir köy projesinde 10 gün boyunca aktif gönüllüsü olduğunu belirtti. ÇYDD İzmir Şubesi’nin 30.yılını kutlayan Sn. Pehlivan, “İyi ki varsınız. İyi ki çoksunuz. Daha da fazla yoldaş bulalım ki, birlikte daha kalabalık yürüyelim” dilekleriyle sözünü tamamladı. Barış Terkoğlu ise “Bana ÇYDD’yi anımsatan bir hikaye anlatmak istiyorum” diyerek sözlerine başladı. Ateşin sırrını çözmeye çalışan dört kelebeğin hikayesini anlatan Sn. Terkoğlu, ateşin sırrını bilen kelebeğin ateşin içinde kaybolan kelebek olduğunu paylaşırken “Ben ne zaman ateşin üzerine yürüyen, bedeli ne olursa olsun hiç vazgeçmeyen kelebeklerin hikayesini düşünsem ÇYDD gibi dernekleri ve insanları hatırlarım. Bugün Cumhuriyet’in 100.yılını kutluyoruz. Bu Cumhuriyet’i bir temenni değil, ateşe yürüyen devrimciler kurdu. Cumhuriyet bir laiklik devrimidir, Cumhuriyet bir aydınlanma devrimi. Cumhuriyet bir yurttaşlık, bir anayasa devrimi . Cumhuriyet bir kalkınma devrimi. Cumhuriyet bir kadın devrimi. Cumhuriyet bir eğitim devrimidir. Daha da sayabilirim ama biliyorum ki hepsini büyütenler ve bugün yaşatanlar ateşin üzerine yürüyen kelebeklerdi. Ben bir hastaneye giderim. Hastanedeki doktor “Ben bir ÇYDD bursiyeri doktorum” diye yanıma yanaşır.. Bir konsere gideriz sonunda müzisyenle sohbet ederiz. “Ben ÇYDD bursiyeriyim” diye bize kendini tanıtır. Biliyorum bugün ateşin içinde olan Türkan Saylan, Türkel Minibaş belki o ateşi bize anlatamıyor. Ama o ateşin içine elini sokan ÇYDD sayesinde, yüzlerce, binlerce, onbinlerce kelebek kimi hastanede, kimi mühendislik alanında, kimi konser salonunda yaşıyorlar ve ateşin ne olduğunu biliyorlar, anlatıyorlar.. Bizi buraya davet ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Biz de bedeli ne olursa olsun, ateşin içine girip  yanmak da olsa sonunda bu ülkede gazetecilik yapmaya devam edeceğiz..”

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel “Bu akşam ÇYDD İzmir Şubemizin 30.yılını kutluyoruz. Şube Başkanımızı, Yönetim Kurulunu, gönüllülerimizi, bağışçılarımızı, emek harcayan herkesi gönülden kutluyorum.” cümleleriyle konuşmasına başladı. Konuşması boyunca Cumhuriyet’in kazanımlarına değinen Sn.Yüksel, bu kazanımların da Mustafa Kemal Atatürk sayesinde gerçekleştiğini sık sık vurguladı.

Programda İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sn. Tunç Soyer’i temsilen katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanı Anıl Kaçar da şubenin 30.yılını kutlayıp, şubeye dair  görüş ve duygularını iletirken, konuşmanın sonunda ÇYDD İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Onur H. Ertürkan tarafından kendisine bir plaket takdimi yapıldı.

Konuşmaların ardından, ÇYDD İzmir Şubesi’ne üyeliğinde 25.yılını tamamlayan üyelere plaket takdimi gerçekleştirildi. Hemen ardından, Anadolu’nun dört bir köşesinden İzmir’e üniversite eğitimi almak üzere gelmiş,  şubemizle tanışıp, 30 yıllık öyküsünde bir parçası, bir bireyi olmuş, mezuniyet sonrası da yuva bildikleri ÇYDD İzmir Şubesiyle bağı hiç kopmamış mezunlar sahneye davet edilip, birlikte hatıra fotoğafı verildi.

Programın son kısmında ise, Atatürk’e her akşam keman çalan Enver Kapelman’ın kemanına 40 yıl sonra hayat veren Keman Sanatçısı ve  Şef Hakan Şensoy yönetiminde, Piyanist Metin Kiper ve Efes Yaylı Grubu eşliğinde, Tenor Levent Gündüz tarafından “Atatürk’e Çalan Keman” konseri, Ata’mızın en sevdiği parçalar, öncesinde hikayesi anlatılarak seslendirildi. Konserin sonunda Tenor Levent Gündüz’e ayakta eşlik eden  salon “10.yıl Marşı”nı hep birlikte büyük coşkuyla seslendirdi.

Editör: Birgül Gümüştaş