Taksi Sahipleri Dernek Başkanı Pala, ‘Taksicilerin güvenliği için kabinli araç şart’ Taksi Sahipleri Dernek Başkanı Pala, ‘Taksicilerin güvenliği için kabinli araç şart’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, açık alanlarda maske takma ve kapalı alanlarda HES kodu gösterme zorunluluğunun kalktığını duyurdu. Koca açıklamalarında, belirti göstermeyenlerden artık PCR testi istenmeyeceğini, okullarda pozitif vaka çıktığında sadece Kovid-19'a yakalanan öğrencinin izole edileceğini söyledi. 

Bakan Koca'nın açıklamalarından önemli satır başları şu şekilde:

Bilim insanlarımız ve karar vericiler olarak salgın sürecinde gerekli tedbirlere erken başladık. Bu açıdan bakıldığında salgın hastalığın vaka sayılarına kıyasla en az etkilediği ülkeler arasındayız. Salgının eskisine oranla toplumsal hayatı çok daha az etkilediğini vurgulamak isterim. Her kademeden sağlık çalışanlarımıza, kolluk kuvvetlerine şükranlarımı sunarım. En büyük teşekkürü de aziz milletimizin hak ediyor. DSÖ henüz küresel bir salgınla karşı karşıya kaldığımızı söylemeden önlem alan kurum, Bilim Kurulu'dur.

Birlikte eşsiz bir mücadele verdik. Bir süredir sizlere Kovid dediğimiz hastalığın etkisini kaybetmeye başladığını söylüyorum. 

Konu, Kovid-19 ile mücadelenin bundan sonra bilhassa aşı ile verileceğidir. 

2 yıllık ısrarlı, şimdi sıra planlı mücadelede salgını hayatımızdan sağ duyulu bir şekilde çıkarmakta. 

Açık alanlarda maske takmak artık şart değil, HES kodu uygulaması kaldırıldı, kapalı alanlarda havalandırma yeterliyse maske takılmayacak, okullarda iki vaka çıkması halinde karantinaya girmek şart değil, testi pozitif çıkan öğrenci karantinaya girecek sonra eğitim devam edecek. Mekanlara girişlerde HES kodu istenmeyecek. Belirtisi olmayandan test istenmeyecek. 

Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz. Gerektiğinde hemen takmak üzere yanımızda taşıyoruz. Maske, günlük hayatımızın vazgeçilmezi olmalıdır. Belirti göstermeyenlerden PCR testi istenmeyecek.

TURKOVAC aşısını gelecek haftadan itibaren aile hekimleri dahil bütün sağlık kuruluşlarımızda başlatmak istiyoruz.

Editör: Atakan Şen