İzmir’in sanayi üssü olan Torbalı’da 2015 yılından itibaren mobilya alanındaki üretimini ani bir kararla durduran, 2018 yılında ise atıl bir fabrika haline gelen Merinos’un Torbalı’daki tesisinde, yıllar sonra ev tekstili alanında üretime başladı. Kaymaz taban halı, yolluk ve battaniye alanında üretime başlayan Merinos, bir yandan da makine montajlarını sürdürüyor. Torbalı’daki 600 dönümlük tesise yatırımları sürdürecek olan Merinos, yıl sonuna kadar 300 kişiyi daha istihdam etmiş olacak. Şu an 3 vardiyada 150 kişinin çalıştığı üretim tesisinin yanı sıra yeni tesisler için de inşaat çalışmaları başladı. Planlama aşamasındaki yatırımların da bitmesi ile toplamda 1000 kişiyi istihdam sağlanmış olacak. Yeniden faaliyete başlayan firmayı ziyaret eden Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, Merinos’un ilçede yeniden hizmete başlamasından dolayı mutlu olduklarını belirtti.


YATIRIM İZMİR’E NEFES ALDIRACAK
Milyarlarca liralık yatırım sonucu üretime başlayan ve bir yandan da yatırımların sürdüğü tesisi gezen Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, “Merinos’un Torbalı’da üretimini durdurması bizleri son derece üzmüştü. Öncelikle yeniden ilçemize yatırım yapan ve kısa sürede yüzlerce kişiyi istihdam eden Erdemoğlu Holding’in patronu Sayın İbrahim Erdemoğlu’na teşekkür etmek istiyorum. Biz ilçemizde daha çok yatırım olmasını istiyoruz. Gerek ham maddeye yakınlık, gerek lojistik imkânı gerekse de kalifiye eleman avantajları olsun Torbalı yatırımcı için bulunmaz bir nimet. Sanayiyle büyüyen bir kentiz. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarını bünyemizde bulunduruyoruz. Yeni yatırımlara ve müteşebbislere kapımız açık. Biz oda olarak her zaman üreten, istihdam yaratan, katma değer üreten herkesin yanında olmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

40 yıllık tecrübeye Görkemli kutlama 40 yıllık tecrübeye Görkemli kutlama


İSTİHDAMA BÜYÜK KATKI
İzmir ve çevre ilçelerden de personel tedarikinde bulunan Merinos, kademeli olarak her hafta 100 kişiyi istihdam ediyor. Oryantasyon ve eğitim sürecini tamamlayan personeller, montajı tamamlanan makinelerde iş başı yapıyor. Şimdilik 59 dokuma makine ile halı ve battaniye üretimini sürdüren Merinos, personel alımını da hızla sürdürüyor. Hızlı bir şekilde büyüyen ve entegre bir tesis haline gelen Merinos’ta iplik olarak giren ürün fabrikadan paketlenmiş ürün olarak çıkıyor. Tüm safhaları Torbalı’daki tesislerde gerçekleşecek olan ürünler, Tüm Türkiye’deki zincir marketlerin yanı sıra yurt dışına da ihraç ediliyor. Kendi makinelerini üreten firma, istihdam alanında hem Torbalı’ya hem de İzmir’e nefes aldıracak. 2 yıl içerisinde 1000 kişinin istihdam edileceği tesiste, personelin neredeyse tamamı Torbalı ve İzmir’den karşılanacak. İş başvurularını kabul eden tesis, bir yandan da hızla üretimini devam ettiriyor.

Editör: Alper ÜNALAN