Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) üyeleri meslek liseleri ile bir araya gelerek, daha nitelikli bir eğitim için işbirliği imkanlarını konuştu. Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organizasyonu ile “Mesleğim Altın Bileziğim” temasıyla ilçede bulunan meslek liseleri yöneticileri ile iş dünyası temsilcileri buluştu.

Gaziemir Şehit Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan etkinlikte mesleki eğitimin önemi ve meslek liselerine iş yaşamında duyulan ihtiyaç vurgulanırken, toplantıya İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Medet Ekşi, Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Musa Bina, EGSD Yönetim Kurulu üyeleri Büşra Genevlioğlu ve Şaban Öngören, iş dünyası temsilcileri meslek lisesi yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

MESLEKİ EĞİTİM KALKINMANIN TEMEL TAŞI

Sipki-Der Menemen şubesine görkemli açılış Sipki-Der Menemen şubesine görkemli açılış

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Musa Bina mesleki eğitimin önemine vurgu yaparak meslek liseleri ile sektörlerin ilişkilerinin geliştirilmesinin son derece değerli olduğunu ifade etti. Mesleki eğitimin kalkınmanın temel taşı olduğunu ifade eden Bina, “Ahlakın, edebin, adabın, ustalığın kıvamını aldığı, mayasının oluştuğu yerdir meslek liseleri. Bugün bu temelin atıldığı okullarımızla, okullarımızdan mezun olan gençlerimize iş ortamları, istihdam sunan ülke ekonomisinin mihenk taşı olan iş insanlarımız ile bir arada olmaktan mutluyuz” diye konuştu.

“SEKTÖR ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIR”

13. Dönem EGSD Yönetim Kurulu içinde oluşturulan Eğitim Komitesi olarak mesleki ve teknik anadolu liselerinin sektörleri ile bağının arttırılması yönünde projeler gerçekleştirme yönünde karar aldıklarını belirten EGSD Yönetim Kurulu ve Eğitim Komisyonu Üyesi Büşra Genevlioğlu, “Meslek Liseleri Sektör ile Buluşuyor” toplantısına katılarak ilgili mercilere taleplerimizi ve projelerini ilettik.  İl ve ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenleri ile yapılan görüşmelerde meslek lisesi mezunlarının sektörün ihtiyacı doğrultusunda yetişmesi için sektörümüzün hazır olduğunu belirttik” dedi.

Toplantıda, MESEM-Mesleki Eğitim Merkezi Programı hakkında detaylı bilgi edindiklerini anlatan Genevlioğlu,  üyelerinin bulunduğu ilçelerdeki Moda Tasarım Teknolojileri ve Tekstil Teknolojileri sınıfları olan okulları tespit ettiklerini vurgulayarak, “Meslek Liseleri Sektör ile Buluşuyor” programını biz de Dernek olarak çeşitli faaliyetler ile devam ettireceğimizi belirttik. Ülkemizin lokomotifi konumundaki hazır giyim ve tekstil sektörünün mesleki ve teknik liselerden mezun olacak nitelikli öğrencilere ihtiyacı var. Sektörümüz için ara eleman değil aranan eleman olduklarını tüm okulları ziyaret ederek anlatıyoruz. Sektör temsilcileri ile okulların iletişimi  arttıkça olumlu geri dönüşler alacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Gaziemir Şehit Serhat Sığnak MTAL Müdürü İlker Esen, meslek liseleri adına bir tanıtım sunumu gerçekleştirerek “Mezunları sektöre kazandırmayı hep birlikte başarabiliriz, sektör temsilcilerini okullarda daha sık görmek istiyoruz” dedi.

Editör: Alper ÜNALAN