Ödemiş’te birçok cadde ve sokakta farklı kurumların altyapı çalışmaları nedeniyle kazı çalışmaları sürerken Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi de ilçe merkezi ve kırsalda yenilenmeye ihtiyaç duyan cadde ve sokaklarda kilit parke taş çalışmaları gerçekleştiriyor. 

Kent merkezinin yanı sıra Bozdağlar’dan Aydın Dağları’na dek kırsal mahallelerde toz ve çamur sorununu ortadan kaldırıp hayatı kolaylaştırmak üzere yapılan çalışmalar kapsamında 2022 yılı boyunca Ödemiş Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından 88 bin 466 metrekarelik kilit parke taş döşemesi yapıldı. Altyapı çalışmaları nedeniyle yıpranan yollar da onarıldı. 2022 yılında 5 bin 567 metrekarelik kaldırım imalatı yapıldı. 

MALİYETLER ARTSA DA YATIRIM HIZ KESMEDİ 

Kilit parke taş yapım metrekare maliyeti 2021 yılına göre %128 oranında artarken Ödemiş Belediyesi’nin 2019 Nisan ayından itibaren kilit parke taş kaplaması yaptığı yüzey miktarı 405 bin 416 metrekareye ulaştı. Yaklaşık 57 futbol sahasına karşılık gelen bu alanda toz ve çamur sorunu tarih oldu, modern ve sağlıklı bir görünüm sağlandı. 

BÜYÜKŞEHİR’DEN 26 BİN METREKARELİK KİLİT PARKE TAŞ DESTEĞİ 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılında Ödemiş Belediyesi’ne sağladığı kilit parke taş desteği miktarı 26 bin 244 metrekare oldu. Merkez ve kırsal mahallelerde Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kilit parke taş kaplama çalışmaları 2023 yılında da koordineli şekilde devam edecek. 

ERİŞ: “KAYNAKLARIMIZI EN DOĞRU VE ETKİLİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİYORUZ” 

Giderek artan maliyetlere rağmen yatırımların hız kesmediğini hatırlatan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Giderek derinleşen ekonomik krizle zorlu bir yılı geride bıraktık. Yine de ne olursa olsun kaynaklarımızı en doğru ve etkili şekilde değerlendirme anlayışımızla kentimizin dört bir yanında sahada olmaya devam ettik. 2023 yılında da hayatı kolaylaştırmak, 99 mahallemizde yaşam standartlarını yükseltmek ve yarınlara yaşanılabilir bir şehir bırakmak üzere var gücümüzle çalışacağız. 

Peyzaj mimarlarından Karşıyaka’ya hatıra ormanı Peyzaj mimarlarından Karşıyaka’ya hatıra ormanı

Kentimizde elektrik başta olmak üzere farklı kurumların büyük ölçekli altyapı yatırımları söz konusu. Bu çalışmalar nedeniyle elbette yollarımız yıpranıyor, sıkıntılar yaşanabiliyor. Ancak bu çalışmaların değerini gelecekte daha da iyi anlayacağız. Geçtiğimiz yıl yaşanan Isparta örneği gibi tabloların ve olumsuzlukların Ödemiş’te yaşanmaması adına bu altyapı çalışmaları şehrimizi daha dirençli hale getiriyor. Biz de çalışmaları yakından takip ediyor. Örnek bir modelle ilgili kurumlarla protokol yapıp yollarımızı mümkün olan en kısa sürede onarmaya gayret ediyoruz. Önümüzdeki günlerde de kapsamlı bir onarım çalışması daha başlayacak. Makinelerle kazılan yolları ellerimizle onarmaya devam edeceğiz. 

“YAP-BOZ OLMAMASI ADINA…” 

Farklı kurumların altyapı çalışmalarının yanı sıra herhangi bir çalışma söz konusu olmayan cadde ve sokaklarımızda ihtiyaç duyulan kilit parke taş hamlemizi 2022 yılında da tüm hızımızla sürdürdük.  

‘Yap-boz’ olmaması adına doğru planlamayla hareket ettik ve 88 bin 466 metrekare alanı Ödemiş Belediyesi olarak kilit parke taşla kapladık. İzmir Büyükşehir Belediyemizin de gerek merkez, gerekse de kırsalda önemli yatırımları oldu.  

Sadece Ödemiş Belediyesi imkanlarıyla 3,5 yılı aşan bir sürede 57 futbol sahası büyüklüğünde alanı kilit parke taşla kaplayıp toz ve çamur sorununu bitirdik. Bunun içerisinde pandemi dönemi de yaşandı. Kilit parke taş metrekare maliyetinin geçen yıla göre %128’den fazla arttığını düşündüğümüzde ekonomik krizin bu alandaki yansımalarını daha net hissetmiş oluyoruz.  

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in de destekleriyle önemli miktarda bir alanı kilit parke taş ile kapladık. Giderek zorlaşan ekonomik koşullarda kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirdiğimize inanıyorum.  

Altyapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerle ilgili yine İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte planlamamız elbette olacaktır. Hemşehrilerimize bu anlamdaki hoşgörüleri ve özverileri için teşekkür ediyorum” dedi. 

Editör: Atakan Şen